Šéf slovenské prokuratury odstavil několik žalobců z končícího elitního útvaru

Šéf končícího elitního útvaru slovenské prokuratury Daniel Lipšic a několik dalších z celkového počtu tří desítek žalobců z tohoto úřadu již nebudou dohlížet na vyšetřování nových závažných kriminálních případů.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka

Žilinka měl v posledních několika letech spíše napjaté vztahy s Lipšicem, na kterého podal podnět k disciplinárnímu stíhání za to, že podle něj komentoval pravomocně neskončené případy. | Zdroj: Reuters

Po rozhodnutí slovenské sněmovny zrušit úřad k 20. březnu generální prokurátor Maroš Žilinka část elitních prokurátorů zařadil na odbory, kde nebudou mít na starosti trestní kauzy. Stávající případy by jim měly zůstat. Napsal to v pondělí slovenský list Denník N.

Zrušení útvaru slovenské prokuratury po téměř 20 letech jeho fungování slovenský ústavní soud nepozastavil, na rozdíl od snížení trestních sazeb za korupci či ekonomickou kriminalitu či zkrácení promlčecích dob trestných činů, které rovněž byly součástí rozsáhlých změn ve slovenském trestním právu. Premiér Robert Fico označoval úřad za semeniště zla a porušování lidských práv.

Mírnější tresty za korupci na Slovensku zatím nebudou, rozhodl soud. Ústav prokuratury ale zanikne

Číst článek

Podle opozice bylo cílem vádou prosazených změn dosáhnout beztrestnosti stíhaných osob s vazbami na nynější vládní koalici. Útvar vykonával dozor také nad vyšetřováním kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr–sociální demokracie, ve kterých byly obviněny nebo již odsouzeny desítky lidí.

Z Lipšice bude podle listu řadový prokurátor na oddělení legislativy generální prokuratury, které se vyjadřuje k návrhům zákonů. Několik dalších elitních prokurátorů zase přejde na odbor, který se zabývá stížnostmi obviněných či odsouzených na podmínky ve vazbě či věznicích. Jeden z nynějších žalobců v případu vraždy novináře Jána Kuciaka bude nově pracovat na mezinárodním odboru prokuratury.

Útvar slovenské prokuratury byl zřízen v rámci boje proti organizované kriminalitě a na pomoc vyšetřování nejzávažnějších trestných činů a korupce politiků či jiných vysokých úředníků. Těmito kauzami se pak zabývá zpravidla Specializovaný trestní soud.

„Paradoxně úřad končí v situaci, kdy začal plnit svou skutečnou úlohu. Tedy dozoruje kauzy, které se týkaly mimořádně vlivných lidí z politiky nebo byznysu.“

Lipšic (Šéf slovenské prokuratury)

„Paradoxně úřad končí v situaci, kdy začal plnit svou skutečnou úlohu. Tedy dozoruje kauzy, které se týkaly mimořádně vlivných lidí z politiky nebo byznysu,“ citoval list Lipšice, který jako ministr spravedlnosti stál v roce 2004 u vzniku útvaru.

„Generální prokurátor SR zařadil všechny prokurátory Úřadu speciální prokuratury k 20. březnu 2024 do organizačních složek Generální prokuratury SR tak, jak mu to ukládá zákon o prokuratuře a právních čekatelích prokuratury, a tak, aby bylo zajištěno řádné plnění úloh prokuratury,“ uvedla generální prokuratura.

Podle Denníku N by dosavadním elitním prokurátorům měly zůstat případy, kterými se už zabývá Specializovaný trestní soud, další kauzy se z ÚSP přesunou na krajské prokuratury.

Fico chtěl zrušit speciální prokuraturu, ale je z toho velká amnestie, kritizuje novinářka Kellö

Číst článek

Žilinka měl v posledních několika letech spíše napjaté vztahy s Lipšicem, na kterého generální prokurátor také podal podnět k disciplinárnímu stíhání za to, že podle něj komentoval pravomocně neskončené případy. Disciplinární soud pak Lipšice potrestal uložením důtky, tedy mírněji, než žádal Žilinka.

Končící útvar sice byl součástí prokuratury, generální prokurátor ale vůči tomuto elitnímu útvaru neměl tak silné pravomoci, jaké má vůči okresním či krajským prokuraturám. Navzdory tomu vedení prokuratury zasáhlo do případů, nad kterými vykonával útvar dozor.

Slovensko chce zrušit prokuraturu, která vyšetřuje korupci. EU varuje před změnou trestního zákoníku

Číst článek

Na základě využití mimořádného opravného prostředku předloni zrušilo například stíhání nynějšího premiéra Fica, dále nynějšího ministra obrany Roberta Kaliňáka, někdejšího policejního prezidenta a poslance Ficovy strany Tibora Gašpara a jedné další osoby v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Směrusociální demokracie v době dřívějšího vládnutí sociálních demokratů.

Podobně vedení prokuratury v minulosti zrušilo obvinění z korupce bývalého ředitele slovenské civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského či obvinění finančníka a spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme