Šéf slovenského parlamentu Richard Sulík je zahraniční hvězda

Světová média se naučila nové, tak trochu exotické jméno – Richard Sulík. Šéf slovenského parlamentu i se svou stranou odmítá podpořit nová pravidla záchranného fondu eurozóny. Slovensko by tak celý evropský finanční plán mohlo potopit, a není divu, že to zajímá i zahraniční novináře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenského parlamentu Richard Sulík (vlevo) na zářijové schůzce v Bratislavě s německým prezidentem Christianem Wulffem | Zdroj: ČTK

Richard Sulík je pro ně jasnou volbou. Na politika z východní Evropy je nezvykle nebojácný až drzý, a jistotu neztrácí ani v cizích jazycích.

Svoji vedlejší mediální kariéru odstartoval Sulík v rakouské veřejnoprávní televizi ORF. Před 2 týdny ho pozvali, aby vysvětlil, proč má proti záchrannému fondu tak zásadní výhrady.

Plynnou němčinou zopakoval to, co několikrát denně říká i ve slovenštině - že záchranný fond je z podstaty špatný, protože řeší evropské dluhy pouze vytvářením dalších dluhů, a že zadlužené Řecko si za svoje projídání peněz rozhodně nezaslouží těžce vydělaná eura ze Slovenska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Vojtěcha Bergera ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu

Rakouskem ale Sulíkovo "turné" neskončilo. Richarda Sulíka si vzala dvakrát živě do vysílání taky německá televize ARD, včetně prestižní relace Anne Willové. Pro většinu diváků absolutně neznámý slovenský politik znovu zaujal publikum skvělou němčinou i sebejistým vystupováním.

Sulík se naučil dobře německy proto, že sám v Německu od roku 1980 žil. Kromě němčiny bude ale muset oprášit i angličtinu, protože o rozhovor ho požádaly i americké televize CNBC či NBC Universal.

Ať už hlasování o záchranném fondu na Slovensku dopadne jakkoli, Richard Sulík pak pravděpodobně přestane být pro zahraniční média zajímavý. Do té doby má ale Slovensko novou mediální hvězdu téměř globálního významu.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme