Šéf slovenských lékařských odborů přirovnal české doktory k okupantům

Slovenská vláda se dohodla s lékařskými odbory na ukončení protestu lékařů, režim ve slovenských nemocnicích bude standardní do několika dní. Lékaři by se mohli vrátit do práce možná už v první polovině příštího týdne. Odborářští předáci také ostře kritizují skutečnost, že česká vláda poskytla Slovensku třicet vojenských lékařů. Slovenský odborový předák českou výpomoc přirovnal k okupaci Československa v roce 1968.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Kollár

Marián Kollár | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Šéf Lékařského odborového sdružení Marián Kollár kritizuje slovenskou vládu za to, že situaci nechala dojít až tak daleko, že lékaři dali výpověď a Slovensko si muselo půjčit lékaře z ciziny. „Od roku 1968 tady máme zase stav, že na Slovensko přišla cizí vojska,“ řekl Kollár v diskusi Na telo v televizi Markíza.

Na Rádiu Česko uvedl, že nešlo o žádnou humanitární pomoc. „Na Slovensku nebyla žádná humanitární krize. Myslím, že takhle nějak to nazval pan ministr Heger. Šlo jen o krizi slovenského zdravotnictví, kterou jsme si měli vyřešit doma, bez pomoci cizích vojsk,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli šéf slovenského lékařského odborového sdružení Marian Kollár a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Podle něj situaci nezvládla slovenská vláda a zejména ministerstvo zdravotnictví. „V žádném případě jsme neměli vyhlašovat nouzový stav a neměli jsme povolávat cizí vojska,“ řekl. Čeští lékaři mezitím pomáhají v Bratislavě, Nitře, Žilině a Ružomberku.

Česká vláda jednala v rozporu s ústavou, tvrdí Špidla

Bývalý eurokomisař, nyní stínový ministr ČSSD pro evropské otázky Vladimír Špidla, potvrdil, že česká vláda jednala v rozporu s ústavou. „Ústava jí nedává zmocnění k podobné věci. Žádný z důvodů uvedený v Ústavě nebyl naplněn,“ řekl.

„Ústava říká, že buď je to na žádost mezinárodní organizace nebo se jedná o přírodní katastrofu nebo o válečnou akci na ochranu spojence nebo se jedná o vojenské cvičení. Z těchto podmínek žádná splněna nebyla,“ dodal.

Normální režim v nemocnicích možná v první polovině týdne

Šéf lékařského odborového sdružení Marian Kollár nevyloučil, že slovenští lékaři se do nemocnic v plném počtu vrátí možná dříve, než se předpokládalo. „Po našich víkendových obavách se situace trochu změnila. Zintenzivnila se spolupráce ministerstva zdravotnictví a jednotlivých nemocnic. Myslím, že by to teoreticky mohlo být i dříve, než ve druhé polovině týdne, kdy se obnoví v nemocnicích normální režim,“ řekl Kollár Rádiu Česko.

Připomněl, že lékaři mají zaručen návrat na stejnou pozici v nemocnicích. Co se týče platového růstu lékařů, v první etapě to podle něj nebude výraznější skok. „Ve druhé a třetí etapě by to mohlo být výraznější. Tam to vychází u atestovaného lékaře kolem 1700 euro. To by měl být minimální základní platový tarif,“ přiblížil.

Protest lze podle něj ze strany lékařských odborů považovat za úspěšný. „Na rozdíl od české akce ‘Děkujeme, odcházíme‘, byl o něčem jiném. Byl proti privatizaci slovenského zdravotnictví, byl za dodržování zákoníku práce, byl o financování systému jako takového a až čtvrtý požadavek byl navýšení mzdových tarifů,“ dodal.

Vojtěch Berger, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme