Šéf SPD Schulz slibuje zavedení hromadných žalob, které by lidem pomohly vymáhat odškodnění po koncernech

Rychlé zavedení hromadných žalob do německého právního řádu slibují sociální demokraté pro případ, že po nedělních volbách znovu zasednou ve vládě. Předseda sociálních demokratů Martin Schulz v pondělní televizní debatě s občany řekl, že takový zákon iniciuje v prvních sto dnech nové vlády. Hromadné žaloby mají spotřebitelům usnadnit domoci se svých práv.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SPD Martin Schulz | Zdroj: Reuters

O zavedení upravené podoby amerických hromadných žalob se v Německu mluví především v souvislosti s takzvaným dieselovým skandálem, při němž koncern Volkswagen do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Aféra se týká i zhruba 2,6 milionu vozů značek Volkswagen, Škoda, Audi a Seat registrovaných v Německu.

Na rozdíl od zákazníků ve Spojených státech, kteří dostali miliardové odškodné, zatím Volkswagen německé klienty neodškodnil. Podle Schulze ale není možné, aby měli němečtí spotřebitelé horší postavení než ti američtí.

Mezi Merkelovou a Schulzem není rozdíl, hodnotí předvolební debatu německá média

Číst článek

Cestou, jak problém řešit, je podle něj hromadná žaloba, díky níž se lidé nebudou muset svých práv domáhat jednotlivě, což je podle Schulze v případě velkých koncernů prakticky nemožné. Hromadná žaloba jim má umožnit připojit se k žalobě například sdružení spotřebitelů. Soud by pak o odškodnění mohl rozhodovat najednou.

Šéf SPD v souvislosti s problematikou kritizoval kancléřku Angelu Merkelovou (CDU), která podle něj hromadné žaloby blokuje. Merkelová říká, že je v zásadě pro, nynější návrh z dílny ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD) ale nepovažuje za dobrý.

Sociálních demokraté sice v průzkumech veřejného mínění dlouhodobě výrazně zaostávají za konzervativní unií CDU/CSU, není však vyloučené, že po volbách znovu s CDU/CSU uzavřou velkou koalici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme