Šéf sudetských Němců kritizuje Klause za podporu AfD. Vyjadřuji tím hlubokou lásku k Evropě, oponuje

Šéf sudetských Němců Bernd Posselt kritizoval bývalého českého prezidenta Václava Klause za jeho podporu protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD). Strana, kterou má Klaus podpořit i na sobotním předvolebním mítinku v bavorském Norimberku, podle Posselta spojuje nacionalisty a lidi, kteří nenávidí Evropskou unii. Klaus sdělil, že svůj postoj i pozici AfD vidí opačně - jako výraz hluboké lásky k Evropě a jejím tradicím.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku Bernd Posselt na 68. sjezdu sudetských Němců v Augšpurku

Mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku Bernd Posselt na 68. sjezdu sudetských Němců v Augšpurku | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Alternativu pro Německo, která bývá označována za pravicově populistickou, Klaus podporuje dlouhodobě i kvůli jejímu velmi kritickému postoji vůči migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové (CDU). Na konci srpna například vystoupil na předvolební akci AfD v Hofheimu, který leží nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Hovořil mimo jiné o tom, že je dnes bez přehánění možné mluvit o válce v Evropě.

„Polemika, kterou vede AfD, stejně jako já, s merkelovským otevřením dveří masové migraci do Evropy, nemá s nenávistí k EU nic společného. Je to naopak výraz hluboké lásky k Evropě, jejím tradicím a její budoucnosti,“ uvedl Klaus v pátečním vyjádření pro ČTK.

„Zatímco většina Čechů a sudetských Němců stále intenzivněji spolupracuje v evropském duchu, sdružují se u AfD nacionalisté a lidé, kteří nenávidí EU, z obou stran,“ vyjádřil v pátek své přesvědčení Posselt.

Reprezentant Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa je toho názoru, že to byl právě nacionalismus, který na konci 19. a začátku 20. století rozdělil Čechy a Němce žijící v Čechách. „Evropské sjednocení bylo a je naší lekcí z nacionalistických omylů, k nimž se Klaus a AfD chtějí zřejmě vrátit,“ napsal také Posselt.

Klaus: Pokládám za svou povinnost AfD podporovat

Klaus je přesvědčen, že je to poprvé za desítky let, kdy se v Německu v podobě AfD zorganizovala skupina lidí, kteří se navzdory totalitě politické korektnosti odvažují nahlas říkat, co si myslí. „Jsem přesvědčen, že reprezentují významnou část ‚mlčící‘ německé veřejnosti. Proto pokládám za svou povinnost tyto lidi v jejich nelehkém politickém zápase podporovat,“ uvedl v pátek exprezident. 

Bývalý prezident Václav Klaus na recepci pořádané ruskou ambasádou | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Poznamenal, že akce, která se má v Norimberku v sobotu uskutečnit, byla starostou města původně znemožněna. „Teprve soud, na nějž se AfD obrátila, jeho rozhodnutí zrušil,“ uvedl s tím, že německý establishment, politický i mediální, používá proti AfD rétoriku, která v minulosti nepřinesla Německu a celé Evropě nic dobrého. 

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 až 30 tisíc z nich. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 340 tisíc obyvatel někdejšího Československa. Velká většina z nich byli Židé, které se nacistický režim snažil vyhladit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme