Šéf švédské diplomacie zkritizoval české předsednictví EU

Další kritika se snesla na ukončené české předsednictví Evropské unii. Tentokrát z úst ministra zahraničí Švédska, tedy země, která po nás předsednictví převzala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carl Bildt

Carl Bildt | Zdroj: ČTK

"Dobré to nebylo, i když Češi nakonec sklidili víc kritiky, než si zřejmě zasloužili, a to především v některých konkrétních otázkách," uvedl Carl Bildt. Slova zkušeného švédského diplomata, zmocněnce OSN a bývalého švédského premiéra si nelze vykládat jinak než jako zklamání z českého účinkování v čele EU.

Na tom nic nemění ani skutečnost, že Bildt pochválil kabinet nynějšího českého premiéra Jana Fischera za v rámci možností relativně dobrý závěr předsednictví.

Šlo přitom o vůbec nejkritičtější slova, která tento švédský diplomat v kontextu hodnocení českého předsednictví veřejně použil za celé letošní první pololetí. Švédští politici se jinak - na rozdíl od švédských médií - vyjadřují k hodnocením České republiky velmi opatrně.

Více než detaily z prvního půlroku se podle některých švédských médií vryjí do paměti seveřanů české skandály, z nichž nejabsurdnějším bylo zveřejnění fotografií nahého expremiéra Topolánka v obklopení polonahých žen v Berlusconiho vile.

O českém předsednictví si můžete také přečíst:
Do čela Evropské unie nastupují Švédi, my končíme
České předsednictví EU končí, ve středu nás vystřídají Švédové
České předsednictví EU bylo úspěšné i neúspěšné
Česko předalo v Litomyšli předsednictví EU Švédsku
Českou street party navštívily v Bruselu tisíce lidí
EU se na summitu shodla na všem, české předsednictví se dočkalo chvály
Evropa se dohodla na zárukách Irsku kvůli Lisabonské smlouvě
Unie se dohodla na přísnější regulaci finančních trhů

Marika Táborská, Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme