Šéf tchajwanské opozice je na historické návštěvě Číny

Vajíčka i květiny doprovázejí historickou cestu tchajwanského opozičního vůdce do Číny. Po více než půl století přiletěl na návštěvu komunistické Číny šéf Vlastenecké strany-Kuomintangu Lien Čan. Podle jeho slov má jeho setkání s komunistickými představiteli zmírnit napětí mezi Tchaj-pejí a Pekingem, tchajwanská vláda i obyvatelé ji ale označují za nebezpečný precedens.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lien Čan | Zdroj: ČTK

Kontroverzní návštěva je na Tchaj-wanu považována za zradu, v Číně za krůček k možnému znovusjednocení. Peking totiž považuje Tchaj-wan za svou odštěpeneckou provincii, a to od roku 1949, kdy na ostrov před komunistickými jednotkami uprchl tehdejší vůdce a šéf Kuomintangu Čankajšek. Do roku 2000 jeho strana na Tchaj-wanu vládla a zatýkala všechny, kteří vyjadřovali jakoukoli sympatii s komunistickou Čínou. Do konce 80. let také Tchajwanci nesměli do Číny cestovat.

V současnosti je ale na Tchaj-wanu demokratická vláda a znovuzvolený prezident Čen Šuej-pien prosazuje osamostatnění ostrova. Jeho příznivci proto proti cestě vůdce nacionalistů Čana protestovali. Poslední zostření vztahů v Tchajwanské úžině totiž vyvolal nový čínský zákon umožňující komunistické armádě připojit Tchaj-wan i vojenskou silou.

"Je to cesta míru", prohlásil o své osmidenní návštěvě Čan, který zamíří celkem do 4 měst. Jako první si vybral někdejší čínskou metropoli Nanking, kde se poklonil u hrobu zakladatele moderní Číny Sun Yat-sena, který má vybudovaný památník i na Tchaj-wanu. Podle pozorovatelů je setkání Lien Čana s představiteli čínských komunistů pokusem o rozdělení tchajwanské společnosti. V pátek se Čan navíc setká s čínským prezidentem Hu ťin-taem.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme