Šéf turecké diplomacie nevyloučil kandidaturu na prezidenta

Turecký ministr zahraničí Abdullah Gül nevyloučil opětovnou kandidaturu na nejvyšší úřad. Přitom právě jeho nominace na prezidentský post přivedla v dubnu zemi do krize a přivedla miliony demonstrantů do ulic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdullah Gül | Zdroj: ČTK

"Zatím nemůže být řeč o tom, že bych byl oficiálním kandidáte," nechal se dnes na tiskové konferenci slyšet Abdullah Gül. Ale jak řekl, nelze ignorovat hlas příznivců jeho strany, kteří by ho rádi viděli ve funkci prezidenta. Gülovo prohlášení hodnotí místní analytici jako sondáž veřejného mínění. Předpokládá se, že opozice tentokrát nebude tak bouřlivě reagovat, záleží na postoji armády.

Její vrchní velení by se mělo sejít s premiérem už příští týden. Vzhledem k vysokému vítězství AKP, která získala v nedělních volbách 47 procent hlasů, se předpokládá, že volba prezidenta proběhne ve smířlivějším duchu.

Abdullah Gül je považován za přijatelného kandidáta i v zahraničí vzhledem k tomu, že je hlavním iniciátorem přibližování Turecka k Evropské unii. Sekulárním kruhům ovšem vadí, že by prezidentský palác poprvé v novodobé turecké historii obývala manželka nosící tradiční muslimský šátek.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme