Šéf unijní diplomacie svolal mimořádné zasedání ministrů zahraničí. Řešit budou íránský útok na Izrael

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell na úterý svolal mimořádnou schůzku ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Jednat se bude o íránských útocích proti Izraeli, uvedl na sociální síti X Borrell, podle nějž cílem unie je přispět ke snížení napětí a zvýšení bezpečnosti v regionu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V návaznosti na íránské útoky proti Izraeli jsem svolal na úterý mimořádné zasedání ministrů zahraničních věcí EU. Naším cílem je přispět k deeskalaci a bezpečnosti v regionu,“ napsal Borrell.

Útok, který Írán podnikl v noci na neděli, unijní představitelé i západní lídři důrazně odsoudili a označili za hrozbu pro Blízký východ.

„Znovu připomínáme právo Izraele na sebeobranu. Íránské dlouhodobé agresivní chování brání blízkovýchodnímu regionu žít v míru a bezpečí,“ uvedlo na síti X české ministerstvo zahraničí.

Írán v sobotu vůbec poprvé zahájil útok proti Izraeli vedený přímo z íránského území. Podle Teheránu jde o odvetu za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli. Izraelská armáda uvedla, že Írán za uplynulou noc proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, z nichž bylo 99 procent sestřeleno.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme