Šéf světové zdravotnické organizace: Vyloučit spojitost koronaviru s únikem z laboratoře bylo předčasné

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. Ve čtvrtek také podle agentury AP řekl, že se obrátil na Čínu s žádostí, aby byla transparentnější ohledně hledání původu koronaviru.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus

„Potřebujeme informace, přímé informace o tom, jaká byla situace této laboratoře před pandemií a na jejím začátku,“ uvedl Ghebreyesus | Foto: Christopher Black/WHO | Zdroj: Reuters

Světová zdravotnická organizace žádá podle svého šéfa Čínu, aby „byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali“.

Snaha vyloučit teorii, že virus SARS-CoV-2 mohl uniknout z laboratoře v čínském Wu-chanu, byla podle něho ukvapená. AP k tomu napsala, že tak Tedros Adhanom Ghebreyesus zpochybňuje závěry organizace z letošního března, podle kterých únik viru z laboratoře byl „mimořádně nepravděpodobný“. Dodal, že on sám v minulosti v laboratoři pracoval.

„Nehody v laboratoři se stávají,“ řekl. „A je to běžné,“ podotkl.

Chybí přímé informace

Hlasy, že počátky nynější pandemie covidu-19 je možná nutné hledat v laboratoři ve Wu-chanu, zaznívají v posledních měsících znovu silněji.

Přispěl k tomu i americký prezident Joe Biden, který v květnu nařídil tajným službám vyšetřit původ pandemie, a to včetně teorie o tom, že původcem je laboratoř v Číně.

‚Vláda je odkoupila a nechala zabít.‘ Pátrání po zdroji covidu vede k čínským farmám, ty jsou ale prázdné

Číst článek

Peking na takové dohady reaguje agresivně a tvrdí, že snahy spojovat původ covidu-19 s wuchanskou laboratoří jsou politicky motivované. Naznačuje, že pandemie mohla začít v nějaké jiné zemi.

Většina vědců se domnívá, že koronavirus se vyvinul u netopýrů, ale jak se přenesl na člověka, zda to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, nebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné.

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace je důležité se dozvědět, co se v laboratořích dělo. „Potřebujeme informace, přímé informace o tom, jaká byla situace této laboratoře před pandemií a na jejím začátku,“ uvedl.

Ghebreyesus během pandemie opakovaně chválil Čínu za její rychlost a transparentnost i přesto, že jiní vysoce postavení zástupci zdravotnické organizace si mimo veřejná jednání stěžovali na „mlžení“ ze strany svých čínských kolegů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme