Šéfa turecké Amnesty International zadržela policie. Podezírá ho ze spolupráce s Gülenem

Turecká policie zadržela šéfa místní pobočky mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Tanera Kiliçe podezírá Ankara z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecké vedení označuje za inspirátora loňského neúspěšného převratu. Na svém webu to oznámila organizace, která vývoj v Turecku kritizuje.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest organizace Amnesty International

Protest organizace Amnesty International | Zdroj: Profimedia

Kiliç byl zadržen v úterý v pobřežní provincii Izmir spolu s dalšími 22 právníky, uvedla Amnesty International (AI). Podle ní úřady prohledaly Kiliçův dům i kancelář. Jeho zatčení se ale nezdá být namířené proti AI, domnívá se organizace, jejíž generální tajemník Salil Shetty nicméně zákrok odsoudil a vyzval k okamžitému propuštění svého kolegy.

Turecké úřady nebyly hned dostupné pro komentář, napsala agentura Reuters. Agentura DPA s odvoláním na turecký tisk informovala, že zadrženým je vyčítáno používání aplikace pro posílání zpráv, která je podle turecké vlády oblíbená mezi přívrženci Gülena.

V Turecku začal soud s více než 200 údajnými pučisty. Demonstranti pro ně chtějí trest smrti

Číst článek

AI na konci května znovu zpochybnila reakci režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na nezdařený loňský červencový pokus o puč. Organizace v prohlášení kritizovala turecké vedení za propouštění desetitisíců Turků za údajnou podporu převratu. O práci podle AI přišlo na základě prezidentského dekretu o výjimečném stavu přes 100 000 lidí, což organizace označila za porušení práva na svobodu slova a sdružování.

Erdoganův někdejší blízký spojenec Gülen patří ke kritikům tureckého prezidenta, ale podíl na převratu popírá a naznačuje, že za ním mohl stát samotný Erdogan. Gülen žije léta v exilu v USA a Ankara žádá Washington o jeho vydání.

Erdoganův režim viní Gülena z pokusu o svržení vlády v Ankaře dlouhodobě. Loni v lednu s ním a sedmdesátkou dalších osob začal v Turecku soudní proces kvůli pokusu svrhnout vládu již v prosinci 2013 prostřednictvím korupčního skandálu. Ten zasáhl nejvyšší patra politiky a mimo jiné se týkal Erdoganova syna Bilala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme