Šéfem americké diplomacie se stane John Kerry, definitivně ho potvrdil Senát

Senátor John Kerry se stane americkým ministrem zahraničí. Na návrh prezidenta Obamy ho definitivně schválili senátoři. Vedení americké diplomacie mu už za několik dnů předá Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým ministrem zahraničí USA bude John Kerry | Zdroj: Reuters

Pro Johna Kerryho hlasovalo 94 senátorů, proti byli tři. Horní komora Kongresu tak potvrdila nominaci svého dlouholetého člena a neúspěšného prezidentského kandidáta z roku 2004 drtivou většinou hlasů.

Šéfem americké diplomacie se za několik dnů stane veterán z Vietnamu. Jeho praprarodiče pocházeli z Horního Benešova na Bruntálsku, byli židovského vyznání a mluvili německy. John Kerry se ale ke svým středoevropským kořenům nijak nehlásí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si komentář amerického novináře Erica Besta ke zvolení Kerryho do čela americké diplomacie

Americký novinář žijící v České republice Eric Best věří, že Kerry je pro Obamu dobrou volbou. Pozitivní je to podle něj i pro Čechy vzhledem ke Kerryho českým kořenům.

Na Kerryho padla jednoznačná volba kvůli jeho dobré pozici v Senátu. Jeho kandidatura se nesetkala s odborem republikánů, protože si chtějí uchovat síly pro boj o jiný resort. Už zítra se bude v americkém Senátu jednat o nominaci republikána Chucka Hagela, který by se měl stát ministrem obrany.

Paradoxní přitom podle slov Besta je, že Kerry před čtyřiceti lety protestoval proti válce ve Vietnamu a nyní povede zahraniční politiku vlády, která má vojáky ve více než 140 zemích.

„Je to také člověk, který je nekonfliktní, už je součást toho establishmentu,“ upozorňuje novinář. Kerry zachová dosavadní politickou linii americké diplomacie. Best ale odhaduje, že na rozdíl od své předchůdkyně bude více ve Spojených státech.

Clintonová byla známá svými častými zahraničními cestami, za něž byla ke konci svého mandátu kritizována, protože ztrácela přehled o klíčových událostech.

Kerryho jméno vzbudilo rozruch v Horním Benešově před deseti lety, kdy tento americký politik kandidoval na prezidenta a novináři vypátrali, že jeho předci mají kořeny právě tam.

V roce 1902 jeho dědeček Fritz Kohn konvertoval ke katolicismu a přijal nové jméno Frederick Kerry. Rok na to odjel za novým životem za oceán.

Informace o českých kořenech tehdejšího prezidentského kandidáta a dnes budoucího šéfa americké diplomacie byla stejně překvapivá i pro samotného Kerryho. On sám si myslel, že jeho předkové přišli do Ameriky z Irska.

Vít Pohanka, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme