Šéfem SPD zvolen Kurt Beck

Den po českých sociálních demokraté si i jejich němečtí kolegové zvolili nového předsedu. Ani Kurt Beck, ministerský předseda Porýní-Falce, neměl žádného protikandidáta. Hlavním úkolem nového předsedy SPD je nově definovat postavení strany na politické scéně i ve vládě velké koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurt Beck a Matthias Platzeck | Zdroj: ČTK

Právě to se dosavadnímu předsedovi Platzeckovi nedařilo. Kurta Becka do čela strany katapultovalo 95,07 procenta delegátů mimořádného sjezdu, což je očekávaný výsledek.

Když před měsícem Matthias Platzeck na svou funkci, oficiálně ze zdravotních důvodů rezignoval, uvrhl stranu do krize. Vyrojily se i hlasy, že za demisí je hlavně nezvládnutí úlohy šéfa, který má SPD zadat nový směr.

Kurt Beck v Berlíně prohlásil, že by se sociální demokracie měla znovu vyprofilovat jako levicová, lidová strana. Sedmapadesátiletý Beck taky apeloval na stranické kolegy, aby zanechali rozmíšek a ukázali větší jednotu SPD.

"Potom budeme mít sílu hrát v Německu rozhodující roli. To je a musí i nadále být náš hlavní cíl," apeloval novopečený předseda SPD. Někdy až žoviální, leč veleúspěšný politik z Porýní-Falce, taky slíbil jasnější rukopis své strany ve vládě Angely Merkelové.

Ve vztahu Merkelová - Beck to v posledních dnech poprvé "zaskřípalo", když kancléřka kritizovala malou ochotu SPD prosadit dohodnuté reformy.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme