Šéfka americké diplomacie Clintonová přijela za palestinskými vůdci

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přijela poprvé ve své funkci na palestinská území. V Rámalláhu jednala s palestinským premiérem Salámem Fajjádem a na programu má i setkání s prezidentem Mahmúdem Abbásem. Palestinci dali už předem najevo, že budou Spojené státy tlačit k tomu, aby zasáhly proti výstavbě židovských osad. V té Izrael pokračuje navzdory svým závazkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová a Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

V Izraeli dostává obrysy vláda vedená Benjaminem Netanjahuem. Ten odmítá existenci palestinského státu a namísto toho nabízí Arabům z okupovaných území lepší ekonomické podmínky. To Clintonová už včera kritizovala přímo v židovském státě.

Palestince ale dlouhodobě pálí i jiná věc - neustálý příliv židovských osadníků na západní břeh Jordánu a do východního Jeruzaléma. Mezinárodní společenství i Spojené státy takové osídlování považují za ilegální. Předchozí americká vláda George Bushe ale naznačila ochotu velké osady uznat.

Palestinci čekají, zda skutečnou změnu přinese tým Baracka Obamy. Tvrdí, že přítomnost statisíců osadníků je jedním z nástrojů, kterými chce Izrael vznik jejich státu zmařit.

Související příspěvky:
Spojené státy kritizují Izrael za to, že brání v obnově palestinské Gazy
Izrael odvolal hlavního vyjednávače o příměří s Palestinci
Evropská unie odsoudila Izrael za plán další židovské osady

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme