Šéfka americké diplomacie Riceová si vyslechla stížnosti ruských aktivistů

Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová se v Moskvě setkala s ruskými ochránci lidských práv. Mluvilo se o cenzuře v médiích nebo o situaci na Severním Kavkaze. Řeč byla také o omezování občanských svobod v rámci boje proti terorismu, což je téma citlivé i ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová | Foto: Alexandr Pícha

Schůzka šéfky americké diplomacie s ruskými aktivisty v oblasti lidských práv trvala téměř hodinu. Condoleeza Riceová si vyslechla velmi ostrou kritiku o stavu občanské společnosti v Rusku, svobodě slova, a o tom, jak přísné jsou nové zákony vůči nevládním organizacím a politické opozici. Ruský ombudsman Vladimir Lukin poznamenal, že Rusko trpí takzvaným sovětským syndromem, kdy se zveličuje role státu a státních zájmů na úkor lidských práv.

Americká ministryně zahraničí si stížnosti ruských aktivistů vyposlechla, ale jakékoli přímé kritice Putinovy autoritářské politiky se vyhnula. Šéfka moskevské Helsinské skupiny Ludmila Alexejevová na závěr setkání řekla, že západní politici by měli o problémech v Rusku hovořit veřejně a ne pouze během soukromých schůzek. Podobně jako Riceová se totiž tento týden s ruskými ochránci lidských práv setkal i frnacouzský prezident Sarkozy.

Petr Vavrouška, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme