Šéfka americké diplomacie zrušila cestu do Egypta

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová nepojede do Egypta. Zrušila očekávanou cestu do Egypta a na Blízký východ, protože se jí nelíbí, jak země na Nilu zachází s politickou opozicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová | Foto: Bílý dům

Po včerejším palestinském atentátu v Izraeli je to další známka toho, že cesta k míru a demokratizaci na Blízkém východě nebude přes pozitivní vývoj posledních týdnů, snadná.

Egypt, jehož autoritářský prezident Husní Mubarak se drží u moci také díky americké finanční pomoci, zašel podle Washingtonu příliš daleko, když uvěznil jednoho z vůdců parlamentní opozice. Ta sice nehraje v Káhiře roli obvyklou v demokratických zemích, ale pod dohledem Američanů přežívá.

Condoleezza Riceová nepřijede na Egypťany pořádanou konferenci o šíření demokracie, dokud Egypt nepropustí vůdce opoziční strany Aymana Noura.

Někteří Američtí kongresmani žádájí po Ricové, aby vláda přestala přehlížet omezování demokracie v Egyptě, byť je tato země považována za americké spojence nezbytné k vyřešení palestinsko-izraelského problému.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme