Šéfka diplomacie EU usiluje o smír v Egyptě. Islamisté chystají opět protesty

K sérii milionových protestních pochodů vyzývají egyptští islamisté. Demonstrace připomenou desítky obětí sobotního krveprolití na mítinku stoupenců sesazeného prezidenta Muhamada Mursího. Evropská unie se prostřednictvím Catherine Ashtonové snaží o zprostředkování dialogu mezi oběma stranami egyptského politického konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová | Foto: Reuters

Islamisté na dnešek chystají například ženské pochody s prázdnými rakvemi k ministerstvu obrany v Káhiře. Demonstrace mají připomenout oběti sobotních střetů. Ze svého hlavního požadavku, kterým je návrat sesazeného prezidenta MuhamadaMursího, nehodlají ustoupit.

„Nečekáme na žádná jiná řešení, než je návrat legitimního prezidenta. Ať už se tak stane prostřednictvím diplomatických jednání, nebo prolitím další naší krve," říká islamistický politik Safwat al-Higází.

Al-Higází tak naráží na egyptskou návštěvu Catherine Ashtonové, vysoké komisařky Evropské unie pro zahraniční otázky.

Diplomatická intervence EU

Cetherine Ashtonová, vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční otázky, mluvila se zástupci současného státu i s Muslimským bratrstvem. Plánovala i návštěvu sesazeného prezidenta MuhamadaMursího, který je ve vyšetřovací vazbě.

Podle zákulisních informací přišla Ashtonová s plánem zastavit islamistické protesty výměnou za propuštění stíhaných lídrů Muslimského bratrstva. Jak bratrstvo, tak představitelé státu ale oficiálně takové řešení vylučují.

Egyptská vláda už několikrát naznačila, že přes měsíc trvající islamistické protesty brzy rozežene, dává ale ještě čas a možnost diplomatického řešení. Obávané vyhlášení výjimečného stavu premiér Házim al-Bibláví prozatím vyloučil.

Štěpán Macháček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme