Šéfka evropské diplomacie Ashtonová přijela do Izraele

Nedávno ustavená šéfka společné zahraniční politiky Evropské unie Catherine Ashtonová zahájila svou první návštěvu Izraele. Britská politička, která se netají výhradami k izraelskému postupu vůči Palestincům, jednala s izraelským ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem. Ten je pro změnu z minulosti znám řadou ostrých protiarabských výroků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Catherine Ashtonová. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Potvrdilo se, že mezi Unií a Izraelem zůstává hluboká propast. Ashtonová otevřeně kritizuje okupaci palestinských území. Od Libermana se ale dozvěděla, že ani pod mezinárodní kritikou Izrael nezastaví usazování dalších Židů do východního Jeruzaléma.

Odpoledne Ashtonová jednala v Ammánu s jordánským králem Abdalláhem. Ten jí zase přesvědčoval, že Izrael usiluje o vypuzení Arabů z východního Jeruzaléma.

Evropská politička vyzvala Izrael a Palestince k vážným rozhovorům, které by vyřešily i otázku Jeruzaléma. Arabský tábor ale v tuto chvíli jednání odmítá právě s poukazem na pokračující osadnické aktivity.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme