Šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová rozčeřila vodu na německé politické scéně

Spor o přítomnost kontroverzní političky Eriky Steinbachové v orgánech berlínského Centra proti vyhánění zasáhl i nejvyšší patra německé politiky. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier chce, aby se o šéfové německého svazu vyhnanců rozhodlo co nejrychleji. Kancléřka Angela Merkelová ale nevidí důvod, proč s touto otázkou spěchat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erika Steinbachová | Foto: Bundestag.de

Šéf německé diplomacie Steinmeier z SPD se obává, že otazníky kolem případné nominace Eriky Steinbachové do nadační rady berlínského centra neúnosně zatíží polsko-německé vztahy. Varšava proti přímé účasti šéfky Svazu vyhnanců na projektu takzvaného viditelného znamení opakovaně protestovala.

Angela Merkelová by obsazení nadační rady chtěla podle všeho přenechat až příští vládě, která vzejde ze zářijových voleb do Spolkového sněmu. Pozorovatelé se domnívají, že kancléřka nechce téma zatahovat do volební kampaně a zároveň proti sobě nemíní poštvat konzervativní kruhy, včetně sudetských Němců.

Ti se už ústy Bernda Posselta nechali slyšet, že by úplně odešli z projektu Centra proti vyhánění, pokud se Steinbachová ve vrcholných orgánech neobjeví. Šéfka Strany Zelených Claudia Rothová nařkla Steinbachovou z toho, že jí je vlastní židle milejší, než pokroky v procesu usmíření s Polskem.

Polsko věří, že Steinbachová nebude v radě Centra proti vyhánění

Polská diplomacie uvítala stanovisko spolkového ministra zahraničí Steinmeiera, který nechce podpořit kandidaturu Eriky Steinbachové do rady instituce, jež má připomínat osud vysídlených Němců.

"Paní Steinbachová přišla do naší země s Hitlerem a s ním také odešla. Nebyla vysídlená, protože její otec utekl před vítězným tažením Rudé armády a polského vojska," připomněl ministr zahraničí Radek Sikorski. Podle jeho názoru by taková osoba neměla mluvit za odsunuté Němce.

Přečtěte si také:
Sudetští Němci trvají na přítomnost Steinbachové ve vysídleneckém centru
Z vydírání obvinila polskou vládu šéfka Svazu vyhnanců Steinbachová
Soud zakázal fotomontáž se šéfkou německého Svazu vyhnanců
Polské svěřenství prohrálo soud s předsedkyní německého svazu vyhnanců
Předsedkyně německého Svazu vyhnanců rozladila Varšavu
Rozhovor s předsedkyní Svazu vyhnanců Erikou Steinbachovou

Martin Dorazín, Jiří Hošek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme