Šéfové diplomacií EU mají rozhodnout o dalším vyjednávání s Ruskem

Jak dál ve vztazích s Ruskem? O tom se budou v Bruselu radit ministři zahraničí Evropské unie. Na schůzce se budou věnovat hlavně přípravě na páteční rusko-unijní summit ve francouzském letovisku Nice. Jde o to, jestli obnovit rozhovory o nové smlouvě o strategickém partnerství s velkým východním sousedem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Evropská unie zmrazila jednání s Ruskem o nové dohodě o partnerství a spolupráci po krátkém gruzínsko-ruském konfliktu letos v létě. A zatím se neodhodlala v nich pokračovat.

Část států je proti dalším rozhovorům o smlouvě, dokud Moskva nesplní podmínky příměří a nestáhne své vojáky do původních pozic před 8. srpnem. Zvlášť Litva apeluje na to, aby se jednání znovu nezahajovala. Podle velkých členů Unie ale není co obnovovat, protože jednání byla pouze odložena a stačí tedy jen určit datum další schůzky.

S názorem, že by se mělo pokračovat v rozhovorech o nové smlouvě o strategickém partnerství, přijeli dnes do Bruselu například zástupci Švédska a Velké Británie. Také vysoký představitel Unie pro společnou bezpečnostní a zahraniční politiku Javier Solana si myslí, že by bylo lepší jednání obnovit. Jestli pokračovat v jednáních nebo ne by měla Unie vědět ještě před summitem s ruským vedením na konci týdne v Nice. Evropská komise nepotřebuje k obnovení rozhovorů souhlas všech 27 zemí.

Rozhodování Unie mohou ovlivnit výroky prezidenta Medveděva o namíření raket z Kaliningradu na cíle v západní Evropě jako odpověď na umístění součástí amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Má mít Evropská unie jednotnou politiku vůči Rusku? Hlasujte v naší anketě!

Pavel Novák, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme