Šéfové diplomacií zemí EU chystají v Lucemburku summit o euroústavě

Krizi způsobenou negativními výsledky referend o euroústavě ve Francii a v Nizozemsku chtějí dnes řešit ministři zahraničí členských zemí Evropské unie. Přispět chce i Česká republika. Navrhne tento týden na summitu EU, aby byla lhůta pro dokončení ratifikačního procesu evropské ústavy prodloužena po podzimu 2006. Vláda tím pověřila premiéra Jiřího Paroubka. Klíčový summit se bude konat v Bruselu ve čtvrtek a v pátek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburk

Lucemburk | Foto: europa.eu.int

Čeští představitelé pojedou na summit s požadavkem, aby se o přijetí evropské ústavní smlouvy dalo hlasovat déle než se původně předpokládalo. O svém postoji k ústavě měly mít všechny státy jasno do konce září 2006. Česko bude navrhovat prodloužení tohoto termínu o dva roky.

Státy se budou hlavně ale radit, jestli má vůbec cenu v ratifikačním procesu pokračovat. Česká vláda čeká v tomto směru na výsledek summitu. ČSSD si přeje v ratifikaci pokračovat. Opozice je proti. Premiér Paroubek se před odjezdem na summit Evropské unie sejde s vedením KSČM. S občanskými demokraty jednal minulý týden.

Ministři zahraničí se dnes také budou zabývat otázkou, jak dál s politikou vůči Kubě. Unie na konci ledna zrušila diplomatické sankce uvalené na Castrův režim a obnovila dialog s havanskou vládou. Tehdy ale zároveň rozhodla, že jde o dočasný experiment a že by se mělo před létem vyhodnotit, jestli byl úspěšný a vedl k propuštění politických vězňů. Kuba se dostává proto na jednací stůl právě dnes.

V Lucemburku bude řeč i o rozpočtech Unie pro roky 2007 až 2013. Stanovení mantinelů pro hospodaření pětadvacítky je předmětem tvrdých bojů a bude se o nich jednat i na summitu v Bruselu. Původní ambiciózní návrh Evropské komise se nelíbí šestici bohatých zemí Unie. Ty jsou čistými plátci, a naléhaly na střízlivější verzi rozpočtového rámce. Tomuto tlaku šla nakonec vstříc předsednická země, tedy Lucembursko, které se ve svém textu přiblížilo mnohem víc představám této šestky než původnímu dokumentu evropské exekutivy.

Bohaté země jsou teď kompromisu nakloněny. Největší překážkou je takzvaná britská sleva. Paříž a Berlín apelují na Londýn, aby souhlasil se snížením rabatu. Británie se ovšem tomu zatím usilovně brání. Členské země předloží nejnovější pozice, a ty pak Lucemburčané zakomponují do finální verze návrhu. Ta by měla být k dispozici těsně před summitem ve středu odpoledne.

Milan Kopp, Pavel Novák, Helena Šulcová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme