Šéfové diplomacií zemí EU připravují půdu pro summit

V Lucemburku začala neformální schůzka šéfů diplomacií zemí Evropské unie. Měla by připravit půdu pro stěžejní summit pětadvacítky, který proběhne v Bruselu. Právě tam se hlavy států a vlád pokusí najít kompromis ve věci rozpočtů unie pro roky 2007 až 2013. Stanovení mantinelů pro hospodaření pětadvacítky je předmětem tvrdých bojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburk | Foto: europa.eu.int

Původní ambiciózní návrh Evropské komise se nelíbí šestici bohatých zemí Unie. Ty jsou čistými plátci, a naléhaly na střízlivější verzi rozpočtového rámce. Tomuto tlaku šla nakonec vstříc předsednická země, tedy Lucembursko, které se ve svém textu přiblížilo mnohem víc představám této šestky než původnímu dokumentu evropské exekutivy.

Bohaté země jsou teď kompromisu nakloněny. Největší překážkou je takzvaná britská sleva. Paříž a Berlín apelují na Londýn, aby souhlasil se snížením rabatu. Británie se ovšem tomu zatím usilovně brání. Členské země předloží nejnovější pozice, a ty pak Lucemburčané zakomponují do finální verze návrhu. Ta by měla být k dispozici těsně před summitem ve středu odpoledne.

Pavla Kvapilová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme