Šéfové diplomacií zemí NATO mimořádně jednají o Gruzii

Ministři zahraničí členských zemí NATO se dnes mimořádně sešli kvůli Gruzii. Spojenci jsou znepokojeni ruským postupem a někteří z nich žádají, aby aliance přehodnotila vztahy s Moskvou. A do popředí se dostávají také úvahy, že by dlouhé roky fungující Rada NATO-Rusko nemusela mít dlouhého trvání. Moskva před tím ale varuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: NATO

Kvůli invazi do Gruzie už západ zvažoval vyloučení Ruska ze skupiny G-8, nebo zablokování jeho vstupu do Světové obchodní organizace. Do Bruselu už za necelou hodinu odletí i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg s delegací. V té je i ředitelka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničních věcí Veronika Kuchyňová-Šmigolová. Ta předpokládá, že spojenci mimo jiné prohlásí, že Rusko okupuje část gruzínského území.

"Ta věc nemůže zůstat bez přinejmenším diplomatické odpovědi ze strany Severoatlantické aliance. NATO by mělo také přijmout nějaké prohlášení, ve kterém znovu potvrdí, že Gruzie se stane jeho členem, dostane akční plán členství - a také by mělo hovořit o možnosti ekonomické pomoci a o obnově Gruzie," řekla Radiožurnálu před odletem Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

Mezitím přicházejí z Gruzie znepokojivé zprávy. Podle reportéra agentury Reuters ruské tanky po celou noc nezměnily pozici. Vyčkávají nedaleko Gruzínsko-ruské hranice. Přitom už včera mělo stahování začít. Ruský prezident Medveděv to slíbil francouzské hlavě státu Nicolasi Sarkozymu. Stahování ruských jednotek z Gruzie ale dnes potvrdil zástupce náčelníka ruského generálního štábu Anatolij Nogovicyn. Podle něj příměří porušuje Gruzie, protože její vojáci se prý nestahují v souladu s dohodou o příměří.

Švédsko ruší vojenské kontakty s Ruskem

Švédsko přerušilo na časově neurčitou dobu své vojenské kontakty s Ruskem. Ve Stockholmu o tom v reakci na probíhající ruskou invazi do Gruzie rozhodla švédská vláda.

Podle premiéra Fredrika Reinfeldta Švédsko zruší "celou řadu vojenských návštěv a kontaktů na vysoké úrovni". Jako první nejsou ve Švédsku vítáni zástupci ruských vojenských námořních sil, kteří měli největší skandinávskou zemi navštívit počátkem září.

Invaze ruské armády do Gruzie je v prohlášení švédské vlády označena jako "neakceptovatelný zločin proti mezinárodnímu právu". Podle Švédů musí Rusko ukončit činnost, která destabilizuje Gruzii. Plán příměří musí být uveden v platnost rychle a v celém rozsahu a humanitární pomoci musí být umožněno, aby se dostala až k těm, jimž je určena.

Milan Kopp, Tomáš Sniegoň, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme