Šéfové národních justicí o efektivnějších procesech

Nesoudit jednoho zločince dvakrát v různých členských státech Unie. Návrh jak to zajistit, projednají ministři spravedlnosti sedmadvacítky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Ne dvakrát ve stejné věci. Tato základní zásada trestního práva se v Evropské unii často neuplatňuje. Může se tak stát, že se jeden zločin s přeshraničním prvkem soudí ve více státech najednou. Ministři spravedlnosti evropské sedmadvacítky projednávají společný návrh Česka, Švédska a dalších zemí na zavedení pravidel k odstranění tohoto problému.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by se justiční orgány měly vzájemně informovat o souzených případech: "Pokud by návrh byl schválen, vedl by k zefektivnění trestního řízení v Evropě. Nedocházelo by k tomu, že více států řeší stejné kauzy."

Jeden trestný čin s přesahem na území několika států Unie dnes mohou řešit justiční orgány ve více zemích zároveň. Pachatel tak může být odsouzený dvakrát. Návrh předložený českým předsednictvím by měl trestní řízení v Evropě zefektivnit.

"Evropa dnes nemá pravidlo, jak toto řešit. Každý členský stát může odsoudit ve svém národním justičním systému takového pachatele. To je samozřejmě špatně. Platí zásada ne bis in idem - tedy ne dvakrát ve stejné věci a nemělo by k tomu docházet," uvedl ministr Jiří Pospíšil.

Návrh už dostali na stůl k posouzení i europoslanci.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme