Šéfové NATO a evropské diplomacie proti odkladu rozhodnutí o Kosovu

Rozhodnutí o budoucím statutu Kosova by se nemělo odkládat - na tom se v Bruselu shodli generální tajemník NATO Japp de Hoop Scheffer a Javier Solana, vysoký představil Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Odpověděli tak na výzvu srbského prezidenta Borise Tadiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá kavárna, dnes stanoviště KFOR | Foto: Robert Mikoláš

V Srbsku se bude 21. ledna volit. O několik dnů později má bývalý finský prezident Martti Ahtisaari z pověření OSN přijít s návrhem řešení kosovské situace. Prezident Tadič by chtěl, aby se se zveřejněním Ahtisaariho zprávy počkalo aspoň do doby, než bude vytvořena vláda, což ale může trvat celé měsíce. Jde totiž o velmi výbušné téma, které může v Srbsku velmi rozjitřit nacionalistické pocity.

Jak Severoatlantická aliance, tak Evropská unie ale tento odklad odmítají. O Kosovu mají koncem měsíce jednat v Bruselu ministři zahraničí členských zemí NATO. Formálně jde sice stále o srbskou provincii, ale od roku 1999 je pod mezinárodní správou, 90 procent obyvatel jsou etničtí Albánci a z drtivé většiny si přejí nezávislost.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme