Šéfové OSN a americké diplomacie zamíří do Súdánu

Generální tajemník OSN Kofi Annan se příští týden připojí k šéfovi americké diplomacie na jednání v Súdánu. V největší africké zemi zmítané léta občanskou válkou chtějí přimět tamní vládu k řešení kritické situace v Darfuru. Tam provládní arabské bojůvky systematicky vyvražďují muslimské černochy a bombardují stovky vesnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: Jan Vytopil

Kofi Annan se s Colinem Powellem shodují v tom, že to, co se v Súdánu už řadu týdnů děje, je katastrofa, a rozhodli se konečně jednat s tamní vládou z očí do očí a připomenout jí, že to, čeho se vládou financované a vyzbrojované arabské milice dopouštějí, jsou etnické čistky.

Oba politici si uvědomují, že v Súdánu už byly spáchány na statisících lidech hrůzné zločiny a pro desetitisíce strádajících domorodců je potřeba zajistit bezpečné cesty pro humanitární pomoc.

Súdán zatím neplní sliby, že arabské bojůvky odzbrojí a tak mu Annan s Powellem připomenou, jak by mohlo tuto zemi a její politiky mezinárodní společenství potrestat.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme