Šéfové států EU podepsali Berlínskou deklaraci

Narozeninovým summitem si Evropská unie v Berlíně připomněla půl století od svého vzniku. Na bezstarostné oslavy ale vrhly stín problémy s přijímáním Berlínské deklarace. Tento nezávazný text, který se ohlíží se za úspěchy evropské integrace a hledí rovněž do budoucna, podepsali nakonec tři hlavní unijní předáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfové zemí Evropské unie | Foto: AFP

Čeští dudáci dnes proměnili část třídy 17.června na naše kulturní území. Do něj zavítala také hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová. Ve stánku česko-německé výměny mládeže zkusila oprášit své znalosti češtiny na známém jazykolamu "strč prst skrz krk".

Jako jazykolam přijde některým představitelům také sporná Berlínská deklarace. Vicepremiér Alexandr Vondra upozorňuje na nejasnosti způsobené odlišnými národními překlady textu: "Slavná věta o bürger a bürgerin, kterou český překlad respektuje úplně doslova, tedy občané a občanky, třeba překlad slovenský nebo polský to absolutně nerespektuje."

Podle Merkelové je ale naprostou prioritou nový institucionální rámec, ve kterém by rozšířená unie mohla fungovat. Kancléřka v téhle souvislosti připomněla vizionářský přístup evropských státníků před padesáti lety. "Unijní otcové-zakladatelé mysleli mnohem dál, než na svoji vlastní generaci, na svoji dobu. Neomezovali se také čistě na myšlenku ekonomických svobod," dodala Merkelová.

Šéf Evropské komise José Barroso, který plynule přecházel z němčiny do angličtiny, nabádal k větší identifikaci s unií. "Evropa nejsou oni, Evropa jsme my," prohlásil Barroso, podle kterého není správné, že si politici národních států uzurpují zásluhy za unijní úspěchy, ale za nepříjemné věci obviňují a peskují Brusel.

Celý text Berlínské deklarace si můžete přečíst zde.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme