Šéfové světové diplomacie projednají v Tunisku řešení syrské krize

V Tunisu se dnes scházejí ministři zahraničí Evropské unie, Ligy arabských zemí a Spojených států. Budou jednat o řešení syrské krize. Syrská opozice chce, aby svět uznal, že v zemi panuje humanitární krize, která si žádá řešení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř rok trvající krvavé potlačování syrské opozice může vyústit v mezinárodní intervenci

Téměř rok trvající krvavé potlačování syrské opozice může vyústit v mezinárodní intervenci | Zdroj: ČTK

'Lepší vojenská intervence než občanská válka', nechal se slyšet vrcholný představitel Syrské národní rady. Prozatím ale opozice požaduje zřízení koridorů z Libanonu, Turecka a Jordánska, kterými by svět zásoboval civilní obyvatelstvo a tábory pro uprchlíky při hranicích.

Syrská národní rada požádala Rusko, aby v jednání s Damaškem v této věci pomohlo. Podle Moskvy by ale toto řešení jen eskalovalo násilí.

Zástupci Moskvy nepřijedou ani na jednání do Tunisu, vadí jim, že pozvánku dostala pouze syrská opozice a nikoli zástupci syrské vlády. Konferenci bojkotuje také Čína, která odsuzuje represe vůči syrskému režimu, chce jednat s opozicí i Damaškem, a to bez jakýchkoli podmínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

„Rusko ani Čína nedostaly pozvánku, takže se na to vymluvily. Faktem je, že se svým vetem rezoluce v RB OSN ocitly v diplomatické izolaci. Jistě k tomu mají své vážné důvody, nicméně i u nich je pozorovatelný jistý posun od stanoviska podporujícího Damašek za každou cenu,“ uvedl na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

Konference v Tunisu se koná dva dny poté, co v syrském Homsu zahynuli dva západní novináři, Američanka Marie Colvinová a francouzský fotograf Rémi Ochlik. Damašek odpovědnost za jejich smrt odmítá.

Syrská opozice má zájem o vojenskou pomoc a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová včera řekla, že situace dospěje k bodu zlomu, že bojeschopnost syrské opozice bude čím dál lepší.

„Tomu lze rozumět tak, že zbraně do Sýrie podle mého soudu dávno proudí. A nemusí je dodávat jen Američané, proudí tam ze sousedního Turecka, které se překvapivě postavilo za syrskou opozici,“ uvedl k tomu Slezák.

Homs, jedno z hlavních center odporu, je už tři týdny pod palbou vládních sil. Syrská opozice uvádí, že za 11 měsíců protivládních protestů zahynulo více než sedm a půl tisíce lidí. Damašek naproti tomu tvrdí, že v boji proti teroristům ztratil asi dva tisíce vojáků.

OSN má podle agentur seznam syrských představitelů podezřelých ze zločinů proti lidskosti. Zatím se neví, kteří lidé na něm figurují, vyšetřovatelé OSN ten seznam zaslali Vysoké komisařce OSN pro lidská práva. Podle Slezáka to otevírá možnost, že se tito lidé jednou ocitnou před Mezinárodním trestním tribunálem.

Jaromír Marek, Markéta Bartošová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme