Sehnat bydlení. To zaměstnává francouzské studenty nejvíc

Studentům ve Francii největší starosti překvapivě nedělá závěr školního roku, ale jeho začátek. Shánějí totiž bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž z Eiffelovy věže | Foto: Jan Rosenauer

Každým rokem ve Francii zasedne do školních lavic přes 2 200 000 studentů, ale jen 165 000 může doufat, že jim ubytování poskytne samotná univerzita. Ostatní si bydlení shání na vlastní pěst.

Deník Le Parisien vyslal jednoho mladého redaktora s úkolem napsat reportáž o tom, jak se shání bydlení v Paříži. Naši studenti si nic podobného nedovedou ani představit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosti francouzských studentů před začátkem školního roku přiblížil přímo z Paříže reportér Jan Šmíd

Pokud se někde objeví inzerát s nabídkou pronájmu, následuje obvykle i datum prohlídky. Stane se, že se na garsonku, či malý byt, přijde podívat dalších šedesát zájemců.

Všichni mají s sebou dva doporučující dopisy - což je vyžadováno. Když bydlící nemá po čase na zaplacení, je nájemné vymáháno na garantovi. Bez ohledu na to, v jakém je byt stavu, si ho některý z prvních tří zájemců určitě vezme.

Například v jednom z nejhorších pařížských obvodů, ve dvacátém, se tmavá garsonka nacházející se ve zvýšeném přízemí jen několik metrů od rušné křižovatky, o ploše necelých dvaceti metrů čtverečních, pronajímala za 950 eur - což je téměř 25 000 korun.

A tak studenti ještě před prázdninami obcházeli realitky s cílem něco najít, dokud je čas a byt si pronajímali třeba ve třech. V Paříži je přitom situace ještě výrazně horší než ve zbytku Francie. Tam má garsonka pro služku stejnou hodnotu jako čtyřpokojový byt na Vinohradech.

Vzhledem k naprosto zoufalé situaci proto v letošním roce překvapila a studenty jistě potěšila zpráva, že společnost IKEA chystá projekt levného ubytování.

O tom, zda si budou muset nájemníci sami sestavit veškerý nábytek, se agentury zatím nezmiňují.

Milan Kopp, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme