Sekerou útočící Afghánec se nejspíš radikalizoval sám, psal o potřebě muslimského odporu

Afghánský mladík, který zaútočil nožem a sekerou na cestující ve vlaku do bavorského Würzburgu, měl u sebe doma ručně malovanou vlajku takzvaného Islámského státu. Policie v jeho pokoji našla také text v paštunštině, který by mohl být dopisem na rozloučenou. Sedmnáctiletý Afghánec zranil celkem pět lidí a poté ho zastřelila policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník v regionálním vlaku u bavorského Würzburgu napadl sekyrou cestující

Útočník v regionálním vlaku u bavorského Würzburgu napadl sekyrou cestující | Zdroj: Reuters

K útoku se prostřednictvím své agentury Amak přihlásil takzvaný Islámský stát. Podle svědků mladík při útoku ve vlaku křičel „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký). V pokoji útočníka, který žil v pěstounské rodině, našla policie ručně kreslenou vlajku takzvaného Islámského státu a dopis.

Německé úřady ale zatím přímé spojení útočníka s radikály na Blízkém východě nevidí. Vyšetřovatelé u útočníka doma objevili text v paštunštině (íránský jazyk, kterým se mluví v Afghánistánu a v části Pákistánu), ve kterém píše o životě muslimů, ale také o potřebě odporu.

„První interpretace nasvědčuje, že by mohlo jít o dopis na rozloučenou pro pachatelova otce. Ale jsme teprve na začátku a nic není jisté. Dosavadní vyšetřování ale neodhalilo žádné napojení útočníka na nějakou islamistickou síť,“ řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrman.

Podle Hermanna to prý spíše vypadá, že se mladík radikalizoval sám v nedávné době. Policie se nedomnívá, že by měl komplice.

Dva napadení zůstávají v kritickém stavu

Útočník zranil celkem pět lidí. Jednu ženu poranil jen lehce při útěku z vlaku, než ho zastřelila policie. Hůře jsou na tom čtyři členové rodiny z Hongkongu, kteří cestovali ve vlaku z Treuchtlingenu do Würzburgu. Přinejmenším dva z nich zůstávají po útocích sekyrou a nožem v nemocnici v kritickém stavu.

Německé úřady uvedly, že v době útoku bylo ve vlaku mezi 20 a 30 pasažéry a útočník zřejmě zaútočil na první, které měl po ruce. Útok už odsoudil hongkongský vůdce Leung Čchun-jing a řada německých politiků.

Útoku osamělých vlků se prý zabránit nedá

Představitel německých policejních odborů Rainer Wendt uvedl, že posílení bezpečnostních opatření je na místě. Ale představa, že přítomnost většího počtu policistů zabrání útokům takzvaných osamělých vlků, je podle něj mylná.

Zajistit u pasažérů vlaků obdobnou kontrolu, jaká funguje na letištích, je podle Wendta kvůli jejich počtu hotová utopie. A za pravdu mu dává bavorský ministr vnitra Herrman:

„82 milionů obyvatel Německa nemůže říct, že kvůli takové strašné věci už nikdy nepojedou vlakem. Francouzi zase nemůžou přestat slavit své státní svátky. Taková reakce by byla špatná, musíme žít dál. Je důležité posílit bezpečnostní opatření, ale nedovolíme, aby takoví lidé zničili naše životy,“ uvedl Joachim Herrman v souvislosti s posledními útoky v Německu a Francii.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme