Sektářské násilí si v Iráku připisuje další oběti

Na severu Iráku zaútočili sebevražední atentátníci na základnu armády. Při útoku nedaleko města Kirkúk zahynulo sedm vojáků, patnáct dalších utrpělo zranění. Postižené armádní jednotky slouží jako ochrana iráckých ropných vrtů a potrubí. Podle agentury Reuters vjel jeden muž s automobilem napěchovaným výbušninami do brány základny, další muž pak pronikl do areálu a tam odpálil nálož připevněnou na těle. V Bagdádu zase útočili sebevrazi brzy ráno na civilisty. Zahynulo přitom nejméně deset lidí a dvacet pět bylo zraněno. K explozi nálože umístěné v autě došlo poblíž mešity ve východní části metropole, kterou obývají převážně šíité. Včera zabil dvojitý výbuch v iráckém hlavním městě okolo sedmi desítek osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí se stalo v Iráku každodenní záležitostí | Zdroj: ČTK

Nejméně deset Iráčanů dnes přišlo o život při pumovém útoku před mešitou v šíitské čtvrti hlavního města Bagdádu. Desítky dalších utrpěly zranění. Tragický incident v bagdádské čtvrti Al-Málikíja zasadil další ránu soužití šíitů a sunnitů. Bombový útok v iráckém hlavním městě se odehrál v převážně šíitské čtvrti jen několik hodin po výbuších, které včera otřásly centrem Bagdádu a vyžádaly si okolo sedmi desítek obětí.

Televize Al-Džazíra citovala premiéra Núrího Málikího, který obvinil z odpovědnosti za masakry stoupence svrženého prezidenta Saddáma Husajna a iráckou pobočku teroristické sítě Al-Kaidá.

Také atentát ve městě Kirkúku na severu země je už druhým za posledních čtyřiadvacet hodin. V Kirkúku žijí sunnité, ale i iráčtí Kurdové, Turkméni a šíitští muslimové a jeho statut je předmětem sporu mezi jednotlivými náboženskými a etnickými skupinami. Z dříve převážně kurdského města byli iráčtí Kurdové za svrženého režimu vysídlováni.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme