Evropská unie vydá jednotný cestovatelský semafor. Minimálně oranžově budou všechny evropské země

Od pondělí budou na takzvaném cestovatelském semaforu, který bude nově sladěn v rámci Evropské unie, označeny minimálně oranžovou barvou takřka všechny evropské země. Většina bude červená, řekl na středeční tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na tiskové konferenci představil nový cestovatelský semafor | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dosud bylo omezeno nutností absolvování testu na koronavirus nebo nastoupením do karantény pouze přicestování ze Španělska, národní mapa cestovatele ale nebyla od září aktualizována.

Bez nutnosti testu na nový koronavirus budou nadále možné cesty do zahraničí na maximálně 12 hodin, cestující se ale budou muset řídit vnitrostátními koronavirovými opatřeními.

Zelené budou země, které dostatečně testují a za poslední dva týdny v nich přibude na 100 000 obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů. Od pondělí se to bude týkat ze zemí EU jen Vatikánu.

Střední míru rizika nákazy budou mít státy, kde je podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a méně než 250 případů koronaviru na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny.

Při cestování do ČR z těchto zemí budou muset předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci, ne však pendleři. Od pondělí budou do této skupiny zemí řazeny Německo, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Švédsko, Finsko, Norsko, Island, Dánsko, Řecko a Kypr.

Ztráty pražského letiště překročí 200 milionů korun, začne čerpat miliardu z bankovního úvěru

Číst článek

Vysokou míru rizika nákazy pak budou mít země, které mají podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a víc než 250 případů koronaviru na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny.

U „červených“ států bude platit povinnost nechat se otestovat při cestě zpět do Česka, testy budou muset mít i cizinci přijíždějící do ČR. Nutné bude též vyplnit formulář pro hygienickou stanici. Výjimku budou mít pendleři nebo žáci a studenti při pravidelném pohybu do určité země.

Z mimoevropských států se může do ČR bez testů nebo karantény cestovat ze Singapuru, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Thajska a Austrálie, sdělil náměstek ministra Martin Smolek.

Aktualizaci cestovatelského evropského semaforu i mimounijních států by mělo ministerstvo zdravotnictví podle něj zveřejnit vždy v pátek, platit pak bude od pondělí.

⚠️ Od pondělí 9. listopadu 2020 začnou platit nová pravidla pro cestování – jak českých občanů do zahraničí, tak cizinců do ČR. Negativní vývoj situace v Evropě znamená, že všechny evropské země s výjimkou Vatikánu, budou minimálně oranžové. ➡ bit.ly/2JBwSzH

17:07 – 04. 11. 2020

30 62

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme