Sen Palestinců o nezávislém státě dělá radost čínským švadlenám

Desítky tisíc Palestinců se dnes mají vydat do ulic, aby podpořily svého prezidenta Mahmúda Abbáse. Pozítří chce v Radě bezpečnosti OSN předložit žádost o uznání nezávislého státu. Kvůli izraelskému nesouhlasu je tento pokus patrně předem odsouzený k nezdaru. Palestinci si ale nechtějí nechat vzít naději. Radost dělají i třeba prodejcům palestinských vlajek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská vlajka

Palestinská vlajka | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Pan Saím vede na hlavním betlémském tržišti malý obchod s látkami. Palestinské vlajky jsou jedním z mála hotových výrobků, které nabízí. Podobně se zařídili v palestinských městech a vesnicích desítky, možná stovky prodejců. Vlajky jdou totiž na odbyt, a to i bez placení. Jeden kupující si vlajku zkrátka odnesl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Břetislava Turečka z Betléma pro Ranní Radiožurnál

"Nezaplatil mi, vidíte? Jen ji vzal a běží! Ale to je jedno, nechám mu ji zadarmo, asi ji má pro syna. Vlajky jdou teď na dračku. I když víme, že Američané budou naši žádost v OSN vetovat, lidé věří, že je potřeba tam jít, a chtějí to oslavit a podpořit! A pořád doufáme," řekl blízkovýchodnímu zpravodaji Břetislavu Turečkovi pan Saím.

Zájem o vlajky mají všichni, včetně úřadů. "Já mám jen malý obchod, ale od velkých byznysmenů vím, že vlajky jsou v podstatě vyprodané. Prodávají se jich tisíce! Nakupují je úřady, radnice, školy, podnikatelé, i lidé si je berou domů a dávají je na svá auta," vysvětlil pan Saím a dodal:

"Tam je ale problém, protože když naši řidiči jedou z jednoho palestinského města do druhého, izraelští vojáci je zastavují a nutí je vlajky sundat nebo zaplatit pokutu."

Palestinci tak mohou chvíli prožívat sen o své nezávislosti a ukončení izraelské okupace. Obchodníci vidí nečekané přilepšení v peněženkách. Švadleny, které vlajky šijí, ale pracují v Číně.

"Je to všechno vyrobené v Číně! Kdyby se ty vlajky měly šít tady, byly by asi tak desetkrát dražší," dodal pan Saím.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme