Senát odmítl nutit Bushe ke stanovení termínu odchodu z Iráku

Republikány kontrolovaný Senát amerického Kongresu odmítl snahu demokratů nutit prezidenta Bushe ke stanovení odchodu amerických jednotek z Iráku. Senát ale podpořil mírnější republikánské stanovisko, které vyzývá Bushovu administrativu k tomu, aby pravidelně vysvětlovala zákonodárcům svou iráckou politiku a dala Iráčanům šanci se o sebe postarat sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Návrh demokratů byl zamítnut poměrem 58 ku 40 hlasům. Opoziční strana svým návrhem snaží využít slábnoucí podpory veřejnosti americké přítomnosti v Iráku, která už vzala životy více než dvou tisíc Američanů a stála bez viditelnějšího efektu daňové poplatníky přes 200 miliard dolarů.

Senátoří žádají, aby v příštím roce výrazně pokročil proces nabývání irácké suverenity. Senát zároveň podpořil plány americké vlády na souzení cizinců podezřelých z terorismu před zvláštními vojenskými tribunály na vojenské základně Guantánamo na Kubě. Zadržení by ale měli mít právo napadnout své věznění a tresty u federálního soudu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme