Americký Senát schválil vojenský rozpočet na příští rok. Zákon ještě musí podepsat prezident Trump

Americký Senát ve čtvrtek schválil vojenský rozpočet na příští finanční rok ve výši 700 miliard dolarů (přes 15 bilionů korun), oznámila agentura Reuters. V úterý s výší rozpočtu vyslovila souhlas Sněmovna reprezentantů, zákon teď čeká na podpis prezidenta Donalda Trumpa. Ten se s jistotou očekává.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká armáda (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Rozpočet uvolňuje 634 miliard pro přímé potřeby Pentagonu, dalších 66 miliard je určeno na financování zahraničních operací, například v Afghánistánu, Iráku a Sýrii.

Položku 12,3 miliardy zákonodárci v reakci na severokorejské hrozby připsali Úřadu pro protiraketovou obranu při ministerstvu obrany.

Výše předpokládaného rozpočtu je reakcí na úsilí prezidenta zvýšit financování obranných potřeb USA. Experti ale poukazují na problém, jímž by mohlo být omezení z roku 2011, které Pentagonu ukládá rozpočtový strop kvůli obavám o zvýšení deficitu.

Objem výdajů schválený v obou parlamentních komorách tento strop ignoruje a vyřešení tohoto rozporu zatím podle Reuters nikdo nenavrhl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme