Americký Senát odmítl předvolat svědky, konečné hlasování o impeachmentu tak přijde už ve středu

Závěrečné hlasování o ústavní žalobě na prezidenta Donalda Trumpa se uskuteční ve středu. Rozhodli o tom američtí senátoři, když schválili rezoluci šéfa senátních republikánů Mitche McConnella. O víkendu bude mít Senát přestávku, informovala v sobotu americká média. Sejde se opět až v pondělí, kdy zazní závěrečné řeči obžaloby i obhajoby.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát neschválil předvolání někdejšího poradce prezidenta Trumpa Johna Boltona jako svědka | Zdroj: Reuters

Během pátečního hlasování američtí senátoři odmítli předvolat svědky v procesu s prezidentem Trumpem, pro hlasovalo jen 49 senátorů, 51 se jich postavilo proti. Jedním z klíčových svědků měl být i někdejší bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa John Bolton. Vůdce demokratů v Senátu Chuck Schumer označil rozhodnutí nepovolat svědky za „tragédii“.

Trump se mi svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, píše Bolton v připravované knize

Číst článek

Zamítnutí svědků otevřelo cestu k osvobození Trumpa, na kterého demokraté vznesli ústavní žalobu, v níž ho viní ze zneužití funkce a z obstrukcí vůči Kongresu.

Původně se očekávalo, že k Trumpovu osvobození by mohl Senát přistoupit ještě v pátek. Nakonec se ale senátoři rozhodli konečný verdikt o několik dní odložit.

Podle schválené organizační rezoluce se senátoři sejdou znovu až v pondělí v 11.00 místního času (17.00 SEČ), kdy bude mít obžaloba a obhajoba čtyři hodiny na závěrečné řeči. Hlasování o obou článcích žaloby, tedy o obstrukcích vůči Kongresu a o zneužití pravomocí, by mělo následovat ve středu v 16.00 místního času (22.00 SEČ).

Volební kontext

Podle demokratů zneužil Trump svého postavení, když se loni snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval kvůli podezření z korupce při podnikání na Ukrajině Huntera Bidena, syna Joea Bidena. A právě Joe Biden má velké šance stát se Trumpovým soupeřem v letošních prezidentských volbách.

Konečné rozhodnutí ve věci ústavní žaloby na prezidenta padne v týdnu, kdy začne souboj o zisk nominace obou hlavních amerických politických stran do listopadových prezidentských voleb. Rozhodovat se bude už v pondělí ve státě Iowa. Na úterý je naplánováno tradiční poselství o stavu unie, které prezident pronese v Kongresu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme