Senát USA schválil protiruské sankce. Trump by je mohl vetovat

Americký Senát ve čtvrtek podle očekávání velkou většinou hlasů schválil nové sankce proti Rusku, Íránu a Severní Koreji, které už v úterý odhlasovala Sněmovna reprezentantů. O osudu sankcí bude nyní rozhodovat prezident Donald Trump, který může zákon podepsat, nebo do deseti pracovních dnů vetovat.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK

V tuto chvíli není jasné, jak se Donald Trump zachová. Nový šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci naznačil, že by zákon mohl vetovat. Údajně ale jen proto, aby vyjednal ještě tvrdší protiruské opatření. Veto by ale Kongres snadno přehlasoval, v obou komorách byli proti zákonu jen jednotlivci.

Opatření se zaměřuje na klíčová odvětví ruského hospodářství a ještě zpřísňuje předchozí sankce. To se kromě Moskvy, která připravuje odvetné kroky, nelíbí ani Evropské unii. Brusel se obává, že sankce ohrozí energetické zájmy Evropské unie, mimo jiné budování plynovodu Nord Stream 2.

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme