Kyjev protestuje proti návštěvě českých senátorů na Krymu. ‚Napíšu zprávu pro prosté Čechy,‘ říká Kohlíček

Ukrajinské ministerstvo zahraničí rozhodně protestovalo proti návštěvě českých politiků na anektovaném Krymu. Oznámila to v pondělí kyjevská média. Poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček a senátor za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava v krymském Sevastopolu v neděli přihlíželi přehlídce plavidel ruské černomořské flotily a setkali se s místními poslanci. Poloostrov navštívili už letos v dubnu.

Kyjev/Sevastopol (Ukrajina) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátoři Jaromír Kohlíček (za KSČM) a Jaroslav Doubrava (za hnutí Severočeši). | Foto: Profimedia/Český rozhlas Filip Jandourek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Česká delegace, v níž podle serveru Novyj Sevastopol jsou i bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, aktivisté Jelena Vičanová, Zdeněk Pešek a Radim Litterbach a další, navštívila rovněž krymský Bachčisaraj, Jaltu a mezinárodní dětský tábor Artěk. Z Krymu mají odcestovat v úterý.

Booking.com začal blokovat ubytování pro turisty na Krymu, sankce už přitom platí čtyři roky

Číst článek

Kohlíček krymskému serveru řekl, že chce o návštěvě sepsat podrobnou zprávu, „aby prostí Češi poznali, že tu žijí překrásní lidé, že se jejich život mění k lepšímu“.

Podle Skály jsou oficiální české úřady v zajetí rusofobních nálad. „Ale Češi už to začínají chápat,“ poznamenal politik.

'Snížený práh politické hygieny'

Ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo návštěvu za nezákonnou a upozornilo, že proti Kohlíčkovi a Doubravovi může uplatnit „úplné spektrum sankcí“. Rusko podle prohlášení „hledá po celém světě politiky se sníženým prahem politické hygieny“, kteří by mohli anektovaný poloostrov navštívit.

„Ti, kdo Rusku pomáhají ospravedlnit jeho zločiny, musejí chápat, že jsou nástrojem v rukou Kremlu, který chce s pomocí těchto 'návštěv' beztrestně pokračovat v represích, zatýkání, mučení a vraždění Ukrajinců a krymských Tatarů na okupovaném Krymu,“ zdůrazňuje ukrajinský protest.

Rusko násilně obsadilo Krym v roce 2014 a po spěšně zorganizovaném referendu zanedlouho ukrajinský poloostrov anektovalo. Drtivá většina států světa zábor neuznává.

Místopředseda KSČM Josef Skála při projevu na sjezdu v Nymburku | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme