Senátoři rozhodují o nominaci první Hispánky na soudkyni Nejvyššího soudu USA

Sonja Sotomayorová má velkou šanci stát se první Hispánkou v Nejvyšším soudu Spojených států. Dnes má o její nominaci hlasovat právní výbor amerického Senátu. Pokud ji doporučí, celý Senát ji s největší pravděpodobností schválí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA

Kongres USA | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Sonja Sotomayorová se stala v posledních týdnech jednou z nejviditelnějších osobností ve Spojených státech. Televizní stanice přenášely živě mnohahodinová nominační slyšení v americkém Senátu, další hodiny je pak rozebírali političtí komentátoři.

Soudkyně Sotomayorová vyrůstala v chudé portorikánské rodině v newyorském Bronxu. Demokraté mluví o její životní a profesní dráze jako o příkladu silné vůle a schopnosti překonat všechny nevýhody. Republikáni ji považují za soudkyni, která se nechává ovlivnit liberálními názory a neměla by proto v Nejvyšším soudu zasednout. Je ale vysoce pravděpodobné, že demokratická většina v Kongresu její jmenování prosadí.

Americký Nejvyšší soud rozhoduje o ústavnosti zákonů a hledá odpovědi na kontroverzní justiční otázky týkající se například postavení žen, potratů, nošení zbraní a rasových vztahů.

Přečtěte si také:
V americkém Nejvyšším soudu zasedne první Hispánka
Americký Nejvyšší soud řeší případ údajného "rasismu naruby"
Hispánské imigranty odrazuje americká krize
Novým starostou Los Angeles byl zvolen Hispánec
Hispánci možná ovlivní americké volební superúterý

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme