Senátoři zpovídají kandidáta na šéfa amerických tajných služeb

Americký Senát dnes posuzuje, zda se jeden z nejzkušenějších diplomatů hodí na nový post šéfa tajných služeb. Bývalý velvyslanec v OSN a v Iráku John Negroponte je jediným kandidátem na ředitele Národního úřadu pro zpravodajské služby, který má koordinovat práci 15 agentur. Jedná se o nejméně záviděníhodnou funkci v současné americké administrativě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Negroponte | Foto: AFP

Uhlazený diplomat John Negroponte nebyl Bushovou první volbou, ostatní však nenašli dost odvahy. Po 40 letech v diplomacii v Latinské Americe, na Filipínách, v OSN a v Iráku čeká Negroponteho výzva nejtěžší - šéfovat často znesvářeným americkým zpravodajským službám a uhájit jejich místo nad slunci před ambicemi Pentagonu, vedeného zkušeným Donaldem Rumsfeldem. Kongres totiž ponechal Pentagonu rozhodování o aktivitách a výdajích vojenské rozvědky.

Předpokládá se, že v Kongresu získá Negroponte důvěru poměrně lehce, i když nad ním visí obvinění, že jako velvyslanec v Hondurasu v 80. letech přehlížel porušování lidských práv v boji proti komunismu v Nikaragui.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme