Senioři ze soukromých domovů po celém světě mohou díky výměnným pobytům levně cestovat

Ze Slovinska se šíří do celého světa nový typ turistiky pro seniory. Síť LinkedAge propojuje geriatrická zařízení a umožňuje důchodcům, aby cestovali s minimálními náklady. Funguje to podobně jako výměnný studentský program Erasmus, jenom cílová skupina je o dvě generace starší. Například senior ze Španělska si na čas vymění pokoj v domově důchodců s vrstevnicí z Německa. Oba přitom mají garanci potřebné zdravotní péče. Slovinský projekt chce proniknout i do Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov seniorů ve Zdicích | Foto: Petr Kološ

Miquel Ribas obyčejně žije v domově důchodců nedaleko Barcelony. Je mu 82 let, ale z nových věcí nemá strach. Právě proto v létě vyrazil do Alp, do Slovinska.

Miquel si vyměnil pokoj s paní Jožicou, do té doby obyčejnou obyvatelkou domova pro seniory ve slovinské Topolšici. Byla to vůbec první mezinárodní výměna v rámci sítě LinkedAge.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu LinkedAge pro důchodce ze soukromých geriatrických zařízení informoval redaktor Vojtěch Berger

Média věnovala téhle cestě velkou pozornost. Miquel se na to skvěle hodil, temperamentní španělský senior měl v očích dětské nadšení jako by jel zamlada na letní tábor. A Slovinka Jožica zas reprezentovala zemi, kde celý projekt LinkedAge vzniknul. Jedním z autorů původní myšlenky je Tomaž Lorenzetti.

Možnost cestovat prostřednictvím nového projektu přináší podle něj seniorům větší aktivitu, větší nezávislost a zvýšení kvality života.

LinkedAge je jakási kombinace klasických internetových rezervačních systémů, přes které si rezervujeme hotely při vnitrostátních i zahraničních cestách, a zároveň známého výměnného programu pro studenty Erasmus. Jenom namísto studentů v tomhle případě cestují důchodci.

Hlavní výhodou jsou nízké náklady, kromě administrativního poplatku 60 eur senioři cestují prakticky jen za cenu letenky, kterou si platí sami. Navíc mají garanci, že v cílové destinaci, tedy v tamním zařízení pro seniory, dostanou stejný servis, jaký měli doma, a to třeba včetně předepsané zdravotní péče nebo diety.

Počítačový kurz pro seniory v Českém Brodě: Seniorům pomáhají se základy práce na počítači v rámci praxe také studenti | Foto: Michal Trnka

Síť LinkedAge ale nemá pouze tenhle sociální rozměr - je to i perspektivní byznys. Autoři projektu vycházejí z vize takzvané silver economics, stříbrné ekonomiky, tedy služeb a zboží orientovaných právě na seniory.

Jejich význam dlouhodobě roste s tím, jak se v populaci zvyšuje podíl seniorů, kteří jsou sice ve vysokém věku, ale často relativně zdraví, a tedy zajímaví třeba pro podnikatele v turismu. Slovinská společnost míří i do Česka.

„Máme asi 10 vyhlédnutých zařízení pro seniory po celé České republice, která vyhovují našim kritériím. Začneme je vyhodnocovat do několika dnů,“ potvrzuje Rok Kržišnik z LinkedAge.

Na webových stránkách se dají najít i dražší nabídky pobytů v luxusnějších geriatrických centrech, od Mexika po Turecko. Za ně už si klienti připlatí, pořád jde ale o cenově výhodné ubytování spojené s lékařskou péčí.

Platí v zásadě jen jedno omezení. Výměna funguje jen mezi privátními domovy seniorů. Těm, které jsou placené z veřejných peněz, podle LinkedAge v účasti brání platné zákony.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme