Lavrov kritizoval země NATO za to, že mu překazily let do Srbska. Kreml to označil za ‚nepřátelský čin‘

Za bezprecedentní, nemyslitelné a hanebné označil v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rozhodnutí Bulharska, Černé Hory a Severní Makedonie nepovolit mu přelet do Srbska, kde měl v pondělí zahájit dvoudenní návštěvu. „Došlo k nemyslitelnému,“ řekl Lavrov podle agentury TASS na pondělní tiskové konferenci o „bezprecedentním rozhodnutí“ některých členských zemí Severoatlantické aliance.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Ženevě

„Nikdy nepodnikneme nic, co by ještě více zhoršilo styky mezi národy,“ řekl ruský ministr zahraničí Lavrov | Zdroj: Reuters

Uzavření leteckého prostoru pro letoun ruského ministra označil v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov za „nepřátelský čin“. „Takové nepřátelské činy vůči naší zemi mohou způsobit určité problémy, ale nemohou zabránit naší diplomacii pokračovat v práci,“ řekl Peskov podle agentury AFP.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v pondělí podle agentury AP uvedl, že se setkal s ruským velvyslancem, který jej informoval o důvodech, proč se Lavrovova návštěva nemůže uskutečnit.

Lavrov se chystal do Srbska. Okolní státy jeho letadlu zakázaly přelet nad svým územím

Číst článek

„Nikdy nepodnikneme nic, co by ještě více zhoršilo styky mezi národy,“ odpověděl Lavrov podle agentury Interfax na otázku ohledně případné ruské odvety.

Západ dává najevo, že neustane v tlaku na Rusko, přičemž nepohrdne žádnými prostředky a metodami, ale narušit vztahy Ruska a Srbska se nikomu nepodaří, zdůraznil ruský ministr. Připomněl současně bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí v roce 1999.

To mělo přimět tehdejší režim v Bělehradu k ukončení etnických čistek a stažení srbských sil z Kosova.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že téměř všechny země Evropské unie a také Británie uzavřely ruským letadlům svůj vzdušný prostor po ruském útoku na Ukrajinu z 24. února, zatímco Srbsko je jedním z mála spojenců Ruska v Evropě. Srbsko nezavedlo sankce proti Moskvě, ale od roku 2012 je oficiálně kandidátskou zemí na členství v Evropské unii.

Začátkem března se v Bělehradu demonstrovalo na podporu počínání Ruska proti Ukrajině. Srbsko prakticky úplně závisí na dodávkách ruského plynu. S jeho loajalitou vůči Moskvě souvisí i fakt, že Rusko podporuje Bělehrad v neuznávání nezávislosti Kosova.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme