Ruský ministr zahraničí Lavrov varoval USA před použitím síly ve Venezuele

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterním telefonátu se svým americkým protějškem Mikem Pompeem varoval před jakýmkoli použitím síly ve Venezuele, která se potýká s mocenskou krizí. Informovala o tom agentura AFP. Pompeo byl v úterý na návštěvě Slovenska.

Moskva/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

„Lavrov varoval před jakýmkoli vměšováním do vnitřních záležitostí Venezuely, včetně použití síly, kterým Washington pohrozil a které by bylo porušením mezinárodního práva,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Vitamin C i výživové doplňky. Venezuelská opozice do země doručila první zásilku humanitární pomoci

Číst článek

„Lavrov je ochoten jednat o Venezuele v souladu se zásadami OSN,“ pokračuje prohlášení.

Ruský ministr tak reagoval na poznámku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tento měsíc sdělil, že ve hře zůstává i možnost vojenské intervence do Venezuely.

Z celého světa sílí diplomatický tlak na odstoupení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který zvítězil v loňských volbách, jež podle všeobecného mínění provázely podvody. Letos v lednu se proto vůdce opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem.

Humanitární pomoc

Evropská unie a skupina evropských a latinskoamerických ministrů vyzvala k uspořádání nových prezidentských voleb ve Venezuele, což Maduro odmítá.

‚Kati a pachatelé genocidy.‘ Guaidó kritizoval armádní blokádu humanitární pomoci na hranicích

Číst článek

Spojené státy předložily Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce vyzývající k dodávce mezinárodní humanitární pomoci do Venezuely a k vypsání nových prezidentských voleb.

Venezuelská ekonomika se pod Madurovým vedením rozpadla, v zemi chybějí základní životní potřeby, jako jsou potraviny a léky. Mzdy a úspory ztratily hodnotu vinou hyperinflace a zhruba 2,5 milionu Venezuelanů od roku 2015 uprchlo z vlasti.

Americká pomoc se zatím hromadí v Kolumbii na hranici s Venezuelou. Hraniční most ale na Madurův příkaz zabarikádovala venezuelská armáda. Maduro popírá, že je v zemi humanitární krize a celou záležitost označuje za „politickou show“ a záminku pro invazi pod vedením Spojených států.

Kolumbijský policista hlídkuje před uzavřeným mostem na hranicích Venezuely | Foto: Luisa Gonzalez | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme