Bývalého ruského agenta Skripala se pokusili zabít nervovým plynem, oznámila britská policie

Britská policie vyšetřuje nedělní incident s bývalým ruským tajným agentem Sergejem Skripalem jako pokus o vraždu pomocí nervového plynu. Oznámil to ve středu v přímém televizním přenosu zástupce britské policie Mark Rowley. Ve vážném stavu je kromě Skripala a jeho dcery hospitalizován také policista, který zasahoval na místě nálezu obětí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté na místě, kde objevili otráveného Skripala. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Rowley neupřesnil, o jaký nervový plyn šlo. Řekl, že při jeho určení spolupracují vědecké laboratoře a veřejné zdravotnictví. Útok Rowley označil za „hrozný“. Neexistují podle něho ale žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti „rozšířené zdravotní riziko“.

Britská policie pátrá, co otrávilo ruského exšpiona. Skripal v nemocnici bojuje o život

Číst článek

Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již „zabezpečena“ všechna místa, která Skripal s dcerou navštívili. Oblast je nyní pro veřejnost nízko riziková.

Podle Rowleyho se vyšetřovatelé snaží zjistit, proč se Skripalovi stali cílem útoku. Úřady nadále hledají očité svědky, kteří by mohli poskytnout dodatečné informace o osobách, které se pohybovaly v jejich blízkosti.

Britský list The Guardian spekuloval o možnosti, že k útoku mohl být použit nervový plyn VX nebo sarin. Jejich příprava je možná pouze ve špičkových laboratořích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme