Rusové otce a dceru Skripalovy sledovali nejméně pět let, napsali Britové šéfovi NATO

Ruské tajné služby údajně nejméně pět let sledovaly bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Podle agentury Press Association to v dopise Severoatlantické alianci napsal britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill. Skripal a jeho dcera byli na začátku března nalezení na lavičce v anglickém městě Salisbury. Podle britských úřadů je nervovou látkou Novičok otrávilo Rusko. To tvrzení odmítá.

Londýn (Aktualizováno: 15:53 13. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) u domu Sergeje Skripala (ilustrační foto)

Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) u domu Sergeje Skripala (ilustrační foto) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

V dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi se rovněž píše, že Rusové v minulosti testovali, zda je možné někoho otrávit, pokud se nervově paralytická látka nanese na dveřní kliku. Skripalovi byli podle britských úřadů zřejmě otráveni u vchodových dveří.

Podle dokumentu, jehož zveřejnění britské listy označují za neobvyklý krok, se ruské tajné služby zajímaly o Sergeje a Juliji Skripalovy už v roce 2013, kdy se kybernetičtí odborníci ruské vojenské rozvědky GRU zaměřili na jejich e-mailové schránky.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v neděli zveřejnila zprávu, ve které potvrdila závěry britských vyšetřovatelů ohledně identity použité látky.

Julija Skripalová opustila nemocnici. Její stav se zlepšil, léčba ale bude pokračovat

Číst článek

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov připomněl, že mezinárodní organizace v závěrečné zprávě neuvádí, o jakou látku přesně šlo ani odkud pocházela. Londýn se podle něj snaží zprávu organizace překroutit.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson závěry Organizace pro zákaz chemických zbraní okomentoval slovy, že jiné vysvětlení, než že je odpovědné Rusko, není.

Moskva měla podle Johnsona motiv i prostředky útok spáchat.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme