Skripalovi nejspíš dostanou novou identitu a přestěhují se, píše britský tisk

Británie zvažuje, že nabídne bývalému ruskému dvojímu agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji novou identitu a život ve Spojených státech. Chce je tak ochránit před dalšími útoky. Informoval o tom v neděli list The Sunday Times. Skripal a jeho dcera byli počátkem března vystaveni silnému jedu v jihoanglickém Salisbury.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Skripalová | Foto: Yulia Skripal/Facebook | Zdroj: Reuters

Podle zmíněného listu britská tajná služba MI6 jednala se svými protějšky z americké Ústřední zpravodajské služby o přesídlení obětí útoku v Salisbury. „Budou jim nabídnuty nové identity,“ uvedl neidentifikovaný zdroj.

Skripalovi přežili, protože se jim dostalo mimořádné zdravotní péče, říká britský profesor toxikologie

Číst článek

Podle britských vyšetřovatelů byli Skripalovi vystaveni vojenské bojové látce Novičok. Tento týden se objevila zpráva, že Julija je již při vědomí, a v pátek pak informace, že Skripal už není v kritickém stavu.

Británie z otravy jednoznačně viní Rusko, které však vinu popírá. Incident vyvolal diplomatickou krizi, mnoho spojenců Británie, včetně Česka, vyhostilo část ruského diplomatického zastoupení. Moskva reagovala recipročními kroky.

Podle zdrojů listu The Sunday Times se bude Británie snažit zajistit bezpečnost Skripalových tím, že je přesídlí do některé z úzce spolupracujících zemí aliance Five Eyes, která kromě Británie zahrnuje USA, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland.

„Zřejmou volbou k přesídlení je Amerika, protože tam je méně pravděpodobné, že budou zabiti, a je snazší je tam s novou identitou ochránit,“ citoval list zdroj z britských tajných služeb obeznámený s probíhajícími jednáními.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme