Jeli jsme se podívat na památky, tvrdí Rusové, kteří podle Britů zaútočili na Skripalovy

Alexander Petrov a Ruslan Boširov podle Britů začátkem března otrávili v anglickém Salisbury Juliji Skripalovou a jejího otce Sergeje. Moskva jakoukoliv vinu popírá. Dvojice mužů nyní promluvila v ruské televizi RT. V rozhovoru muži mimo jiné prohlásili, že se zločinem nemají nic společného. Město prý navštívili jako turisté.

Moskva (Aktualizováno: 14:19 13. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Petrov a Ruslan Boširov, které britská policie podezírá z pokusu o vraždu Sergeje a Julije Skripalových. | Foto: Metropolitan Police | Zdroj: Reuters

Britští prokurátoři jsou přitom přesvědčeni, že za útokem v Salisbury stojí právě Alexander Petrov a Ruslan Boširov. 

Oba jsou podle Londýna agenty ruské vojenské rozvědky GRU a v březnu někdejšího špiona Skripala a jeho dceru otrávili bojovou nervově paralyzující látkou Novičok.

Muže podezřelé z útoku na Skripala známe, jsou to civilisté, oznámil Putin

Číst článek

Kremlem financovaná stanice uvedla, že dvojice podezřelých sama oslovila šéfredaktorku televize Margaritu Simonjanovou, s tím, že chtějí veřejně povědět svoji verzi příběhu.

Stonehenge

Muži tvrdí, že jména Petrov a Boširov jsou pravá a jejich, zároveň popřeli, že by pracovali pro ruskou zpravodajskou službu GRU.

„Přijeli jsme do Salisbury 3. března a pokoušeli se projít si město, ale vydrželi jsme jenom půl hodiny, protože bylo zasypané sněhem,“ řekl televizi Petrov.

„Samozřejmě jsme se tam jeli podívat na Stonehenge, Old Sarum (staré osídlení poblíž Salisbury, pozn. red.), ale nedalo se to, protože všude byla břečka. Byli jsme promočení, sedli na první vlak a vrátili se zpátky (do Londýna).“

Skripalův dům

„V Salisbury jsme nestrávili víc než hodinu, hlavně kvůli prodlevám mezi vlakovými spoji,“ pokračoval Boširov.

Připustil, že se možná přiblížili k domu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala, ale jistý si tím není, protože neví, kde se nachází.

„Vrátili jsme se 4. března, protože vše v Londýně roztálo a bylo teplo a slunečno. Jeli jsme tam, abychom viděli Old Sarum a katedrálu a dotáhli to 4. března,“ řekl Petrov.

Na doplňující dotaz, „dotáhnutí“ čeho má na mysli, Petrov odpověděl, že prohlídku katedrály.

Život vzhůru nohama

Boširov ironicky odmítl, že by u sebe měli lahvičku s parfémem, jež podle britských vyšetřovatelů obsahovala Novičok: „Není hloupé, aby normální chlápci u sebe měli dámský parfém? Celníci prověřují všechno. Asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech dámský parfém. Ne, neměli jsme to.“

Podle televize zněli oba muži během rozhovoru znepokojeně. „Když se vám život obrátí vzhůru nohama, nevíte, co dělat a kam jít. Bojíme se vyjít ven, bojíme se o své životy i životy svých blízkých,“ řekl Boširov.

Britské vyšetřování prý dvojici „zničilo životy“.

Muži v rozhovoru rovněž, že nedávno navštívili také Švýcarsko, kde byli několikrát a strávili tam Nový rok. V alpské zemi měli trávit dovolenou a také zkoumat trh pro své podnikání v oblasti potravinových doplňků pro sportovce.

mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme