Lékaři promluvili o záchraně Skripalových. ‚Nevěřili jsme, že to přežijí,‘ svěřili se BBC

Televize BBC odvysílala části z velkého rozhovoru s lékaři a sestrami z nemocnice v Salisbury. Vyplývá z něj, že zpočátku ani personál nemocnice nevěřil, že se podaří bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji zachránit. Obávali se také, jestli nejde o nějakou větší, možná globální akci.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé si po ohledání místa činu sundavají speciální ochranný oblek. Britští vyšetřovatelé nasbírali přes 240 důkazů v případu otravy někdejšího ruského agenta Skripala.

Ilustrační foto. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Bývalého agenta Skripala a jeho dceru Juliji přivezli do nemocnice v Salisbury 4. března. Lékaři si podle staniční sestry Sarah Clarkové nejprve mysleli, že jde o předávkování. Proto nepřijali ani žádná bezpečnostní opatření, aby ochránili své pacienty a sami sebe.

‚Kdyby to byl Novičok, tak je Skripal mrtev.‘ Putin popřál bývalému agentovi dobré zdraví

Číst článek

„Když jsme poprvé zjistili, že byli postiženi nervově paralytickou látkou, nemysleli jsme si, že přežijí,“ říká pro BBC lékař intenzivní péče Stephen Jukes, který se o ně staral.

„Vyzkoušeli jsme všechny naše metody léčby a zajistili jsme jim nejlepší medicínskou péči, ale vše naznačovalo, že nepřežijí,“ doplňuje.

Do salisburské nemocnice po Skripalových převezli také policistu Nicka Baileyho, který byl stejně jako oni nervově paralytickou látkou zasažen. V tu chvíli si někteří lékaři podle vrchní sestry Lorny Wilkinsonové začali myslet, že může jít o větší akci.

Juliji Skripalovou propustili z nemocnice 10. dubna, Sergej Skripal ji opustil zhruba měsíc po ní, konkrétně 18. května.

Části rozhovoru odvysílal v pondělí pozdě večer pořad Newsnight, celý rozhovor diváci uvidí v úterý kolem 22.30 místního času.

ldo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme