Bellingcat: Třetí agent z kauzy Skripal se jmenuje Denis Sergejev, i on patří k ruské rozvědce GRU

Třetím mužem, který se vloni v jihoanglickém Salisbury podílel na pokusu otrávit bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii Skripalovou jedem Novičok, byl podle investigativní skupiny Bellingcat Denis Vjačeslavovič Sergejev. Stejně jako Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga členem ruské vojenské rozvědky GRU. Pod krycím jménem Sergej Fedotov navštívil Sergejev na přelomu ledna a února 2014 i Prahu.

Londýn/Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Skripal, někdejší plukovník ruské vojenské rozvědky GRU, během svého zadržení příslušníky tajných služeb. Záběr pochází z nedatovaného videa, lokace neznámá | Foto: RTR | Zdroj: Reuters

Po čtyřměsíční mezinárodní investigaci, na které se podílely i český časopis Respekt a ruský web The Insider, oznámila zjištění na svém webu investigativní skupina Bellingcat

Ta již před půl rokem odhalila, že prvními dvěma útočníky na agenta Skripala byli Alexander Miškin a Anatolij Čepiga, kteří do Velké Británie přijeli pod krycími jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Denis Sergejev byl doposud znám pod krycím jménem Sergej Fedotov.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov, které britská policie podezírá z pokusu o vraždu Sergeje a Julije Skripalových. | Foto: Metropolitan Police | Zdroj: Reuters

Miškin, Čepiga i Sergejev působili v pozicích vysokých důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU. O Sergejevovi se dříve vědělo jen to, že byl součástí skupiny. Ohledně jeho skutečně identity nebylo nic známo.

Podle nového zjištění Bellingcatu se narodil v malém vojenském městě Usharal v Kazachstánu nedaleko hranic s Čínou. Je ženatý, má jedno dítě a v jihoruském přístavním městě Novorossijsk na pobřeží Černého moře sloužil v armádě. Někdy mezi roky 2000 a 2002 byl převelen do Moskvy, kde navštěvoval Vojenskou diplomatickou akademii, jež školí budoucí důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU.

Každý rok se z ní rekrutuje zhruba sto vojenských přidělenců GRU na ambasádách po celém světě i coby nelegální špioni. Sergejev působil pod svým skutečným jménem v osmi ruských společnostech, z nichž ve dvou se rovněž pohybovali lidé s vazbami na rozvědku.

Krycí jméno Fedotov dostal v roce 2010 a byl na něj vystaven pas na pobočce v Moskvě, kde vyhotovili cestovní doklady - kromě dalších agentů GRU - i Miškinovi a Čepigovi. Pracovat měl Sergejev podle dokumentu pro společnost s názvem Business-Courier.

Dvojice Rusů Alexander Petrov a Ruslan Boširov, které britské úřady viní z pokusu o vraždu Skripalových | Zdroj: Reuters

Objevil se i v Česku

Sergejev po svým krycím jménem od té doby často cestoval. Opakovaně se objevoval na Blízkém východě, v Tádžikistánu i na několika místech v Evropě – včetně Ukrajiny, Itálie či České republiky. Tu navštívil na začátku roku 2014.

Dvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy

Číst článek

Do Prahy přijel v lednu spolu s Alexandrem Miškinem. Podle zjištění přespali ve společném pokoji ve čtyřhvězdičkovém hotelu Best Western Meteor Plaza v Hybernské ulici v centru města. Zdrželi se zde celkem osm dní a 2. února 2014 odletěli zpět do Moskvy. Co přesně v Česku dělali, není jasné.

Týdeník Respekt již dříve informoval, že Česko navštívil i Sergej Skripal, a to v roce 2012. Tuzemským zpravodajům poskytoval důležité informace ohledně odhalování ruské špionážní sítě na českém území. Skripal byl v kontaktu i s Estonci či Španěly.

Skripal a jeho dcera Julie pokus o atentát přežili a zotavují se z něj neznámo kde. Incident vyvolat mezinárodní reakci, jejíž viditelnou částí bylo vypovězení ruských špionů ze západních zemí. Česká republika vyhostila tři ruské zpravodajce.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme