Skripalův zdravotní stav se rychle zlepšuje, oznámila britská nemocnice

Zdravotní stav bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala už není kritický a „rapidně se zlepšuje“. Rusův organismus podle lékařů dobře reaguje na léčbu po březnovém útoku nervovým jedem Novičok. Oznámila to v pátek nemocnice v jihoanglickém Salisbury, kde byli před měsícem Skripal a jeho dcera Julija otráveni.

Salisbury (Velká Británie) (Aktualizováno: 20:06 6. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Skripal, někdejší plukovník ruské vojenské rozvědky GRU, během svého zadržení příslušníky tajných služeb. Záběr pochází z nedatovaného videa, lokace neznámá | Foto: RTR | Zdroj: Reuters

„Dobře reaguje na léčbu, rapidně se zlepšuje a už není v kritickém stavu," uvedla ředitelka oblastní nemocnice v Salisbury Christine Blanshardová. Skripal je při vědomí a komunikuje s personálem nemocnice, napsal zpravodajský web BBC.

Britové vystopovali Novičok do ruských armádních laboratoří ve městě Šichany, píše The Times

Číst článek

Ve čtvrtek prostřednictvím policie zveřejnila prohlášení Julija Skripalová a uvedla, že každým dnem nabírá na síle. Blanshardová k tomu v pátek dodala, že třiatřicetiletá žena se „může těšit na den, kdy bude natolik zdravá, že bude moci opustit nemocnici".

Se svým šestašedesátiletým otcem jsou v péči lékařů více než měsíc poté, co byli 4. března nalezeni v bezvědomí na lavičce v Salisbury.

„Jakákoli spekulace o tomto datu (propuštění z nemocnice), by byla přesně tím - spekulací. Do té doby požádala Julija o soukromí, zatímco bude pokračovat její zotavování, chtěla bych vyzvat média, aby žádost respektovala," dodala Blanshardová. Informace prý poskytla v reakci na čtvrteční „intenzivní" zpravodajství médií.

Skripalová: Před týdnem jsem se probrala a sílím každý den. Celá záležitost je poněkud dezorientující

Číst článek

Jednou ze čtvrtečních zpráv byla také informace o tom, že do Británie hodlá přijet Julijina sestřenice Viktorija, aby zjistila, zda se její příbuzná nechce vrátit do Ruska. Britská média se ale v pátek od ministerstva vnitra dozvěděla, že její žádosti o vízum nebylo vyhověno.

„Odmítli jsme žádost Viktoriji Skripalové o cestovní vízum z důvodu, že její žádost nevyhovovala příslušným pravidlům," řekl Reuters mluvčí ministerstva.

Britští představitelé dříve opakovaně obvinili ze spáchání útoku nervovou látkou Rusko. Londýnský deník The Times v pátek napsal, že britské tajné služby určily armádní laboratoře v ruském městě Šichany jako zdroj použitého novičoku a tuto informaci předaly svým spojencům.

Moskva vinu rezolutně odmítá, v reakci na zprávu o Skripalově zdravotním stavu napsala ruská ambasáda na twitter: „Dobrá zpráva!".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme